Szczepanów – modlitwa o wybór nowego papieża podczas odpustu ku czci św. Stanisława

Było tu dwóch przyszłych papieży. W 1978 roku kard. Karol Wojtyła, a w 2003 roku kard. Joseph Ratzinger. Mowa o Szczepanowie, gdzie w niedzielę 4 maja rozpocznie się odpust ku czci św. Stanisława, biskupa i męczennika. To patron Polski i diecezji tarnowskiej. Wiele wskazuje na to, że podczas trwania tego odpustu poznamy nazwisko nowego papieża, którego w Watykanie wybiorą kardynałowie. Podczas odpustu będzie trwała modlitwa o wybór nowego papieża.
– Konklawe rozpocznie się 7 maja. Ten czas oczekiwania na nowego Ojca Świętego wpisze się w przeżywany przez nas odpust w Szczepanowie. Będziemy się modlić o światło Ducha Świętego dla kardynałów, którzy będą wybierać następcę św. Piotra.
Dla nas ludzi wierzących zawsze takim punktem odniesienia jest Ewangelia, Boże Słowo. To podstawa naszego życia, naszej codzienności. Dlatego myślę, że papież, który będzie się odnosił do Bożego Słowa, będzie nim żył każdego dnia, będzie dla nas pięknym drogowskazem – mówi ks. Piotr Gawenda proboszcz i kustosz sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie.
W bazylice w Szczepanowie znajduje się tablica upamiętniająca wizytę kardynała Karola Wojtyły i kardynała Josepha Ratzingera. Parafia ma także inną pamiątkę związaną z duchownymi, którzy zostali papieżami.
– Takim wymownym znakiem obecności kardynałów jest także fotel papieski, ponieważ używało go w Szczepanowie dwóch przyszłych papieży – dodaje proboszcz.
Odpust w Szczepanowie pod hasłem “Święty Stanisław – pielgrzym nadziei” rozpocznie się w niedzielę 4 maja. Mszy św. o godzinie 11.00 będzie przewodniczył metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. Natomiast Mszę św. o 19.00 odprawi ks. Czesław Haus, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Tarnowie i diecezjalny duszpasterz straży pożarnej. Będzie to Msza w intencji strażaków z powiatu brzeskiego z udziałem i towarzyszeniem Iwkowskiej Orkiestry Dętej.
Św. Stanisław urodził się w Szczepanowie prawdopodobnie około 1030 r., święcenia kapłańskie otrzymał ok. roku 1060. Był biskupem krakowskim. Dał się poznać jako pasterz gorliwy ale i bezkompromisowy. Sprowadził do Polski legatów rzymskich, zorganizował od nowa metropolię gnieźnieńską.
W wyniku konfliktu z Bolesławem Śmiałym, bp Stanisław został skazany na obcięcie członków. Nie są znane dokładne przyczyny sporu. Według tradycji, św. Stanisław miał odwagę i upominał króla za niewłaściwe postępowanie wobec poddanych. Król rozkazał swoim sługom zabicie biskupa w kościele na Skałce w czasie odprawiania przez niego Mszy św., a gdy odmówili, sam własnoręcznie zamordował biskupa. Potem kazał poćwiartować jego ciało.
W 1088 r. dokonano przeniesienia relikwii św. Stanisława do katedry krakowskiej.
Św. Stanisław jest pierwszorzędnym patronem Polski oraz patronem Gniezna, Krakowa, archidiecezji krakowskiej, lubelskiej, poznańskiej i warszawskiej. Patronuje też diecezjom tarnowskiej, kieleckiej i sandomierskiej oraz Krucjacie Wyzwolenia Człowieka.
Św. Stanisław jest też nazywany patronem „chrześcijańskiego ładu moralnego”.
—
eb / ekai