ADV
Wiadomości
Trending

Finał sprawy o gwałt na praktykantce w stadninie w Regietowie. Były dyrektor Stanisław C. został skazany

Jak informuje Gazeta Krakowska – w Sądzie Rejonowym w Gorlicach zapadł wyrok skazujący Stanisława C., byłego dyrektora stadniny w Regietowie, na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata za czyn przeciwko wolności seksualnej i obyczajowości. Wyrok jest nieprawomocny. W przeszłości Stanisław C. był radnym w Brzesku.

Prokuratura oskarżała Stanisława C. gwałt, sąd jednak zmienił kwalifikację czynu. Jak zauważa Agnieszka Nigbor-Chmura z Gazety Krakowskiej wymiar kary zasądzonej przez gorlicki sąd może wskazywać jednak, że zastosowano inną kwalifikację czynu. Minimalna kara pozbawienia wolności za gwałt wynosi dwa lata. Skazanie na rok pozbawienia wolności może sugerować, że w wyroku chodzi o paragraf 2 artykułu 197 Kodeksu Karnego, czyli doprowadzenia osoby do poddania się innej czynności seksualnej albo wykonania takiej czynności. Za to bowiem grozi od 6 miesięcy do lat 8 pozbawienia wolności.

Przypomnijmy – wg ustaleń dziennikarzy Faktu oraz Onetu – 19 latka wraz z koleżanką odbywała praktyki w stadninie. 13 czerwca 2019 r. koleżanka poszkodowanej opuściła stadninę na jeden dzień. W tym dniu wieczorem dyrektor zabrał praktykantkę do Górnego Regietowa, gdzie mieli razem oglądać konie. Kiedy szef ośrodka i praktykantka wrócili do stadniny, nie było w niej już nikogo. Około godz. 5 nad ranem 19-latka zadzwoniła do opiekunki praktyk. Była zapłakana i powiedziała, że boi się dyrektora. Na miejscu pojawiła się jedna z pracownic, a później przyjechała opiekunka. Nastolatka została zawieziona do domu. Matka zawiozła ją następnie do szpitala w Gorlicach, a lekarze wezwali policję. Zawiadomienie z czasem złożyła także 19-latka. 17 czerwca policja skierowała zawiadomienie o wszczęciu śledztwa do Prokuratury Rejonowej w Gorlicach. Ta jednak natychmiast złożyła wniosek o wyłączenie jej ze sprawy. Decyzją Prokuratury Regionalnej w Krakowie sprawą zajęła się Prokuratura Okręgowa w Kielcach, a akta sprawy trafiły również do prokuratury w Staszowie. W marcu 2020 roku Prokuratura Rejonowa w Staszowie skierowała akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Gorlicach przeciwko Stanisławowi C., 73-letniemu dzisiaj, byłemu dyrektorowi Stadniny Koni Huculskich w Regietowie, mieszkańcowi i byłemu radnemu Brzeska. Wówczas utrzymała w mocy zarzut z początku śledztwa dotyczący gwałtu, którego ofiarą miała być 19-letnia wówczas praktykantka, pracująca w stadninie.

Więcej informacji nt. orzeczenia sądu na gazetakrakowska.pl <==

Ex dyrektor stadniny w Regietowie to znana postać w regionie. W 2008 r. wygrał konkurs na to stanowisko ogłoszony przez Agencję Nieruchomości Rolnych w Warszawie (ówczesnego właściciela stadniny). Stadnina przez lata była państwową spółką, jednak gdy w 2012 roku stanęła na skraju bankructwa, zdecydowano o włączeniu jej w struktury państwowego Kombinatu Rolnego Kietrz. Stanisław C. z prezesa stał się dyrektorem. Jego życie zawodowe związane było z przemysłem rolno-spożywczym. Pracował między innymi w browarze w Brzesku i Grybowie oraz zakładach przetwórstwa mięsnego w powiecie bocheńskim. Organizował plenerowe widowiska artystyczne, był także radnym Rady Miejskiej w Brzesku.

Gazeta Krakowska / fakt.pl / onet.pl / IB

REKLAMA

blank

Podobne artykuły

Back to top button