ADV
Wiadomości
Trending

Szczurowa / Pamięci Józefa Aleksandra Gałuszki, zapomnianego poety i obrońcy Ojczyzny

3 listopada 2022 r. delegacja z Gminy Szczurowa wzięła udział w uroczystościach upamiętniających Józefa Gałuszkę, jednego z najwybitniejszych poetów Polski międzywojennej, uczestnika I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej oraz II wojny światowej.

Galeria zdjęć <==

W czwartkowych uroczystościach, które miały miejsce na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie, udział wziął wójt Gminy Szczurowa Zbigniew Moskal, przewodniczący Rady Gminy Łukasz Kozak, przedstawiciele Gminnego Centrum Kultury oraz Zespołu Szkół w Szczurowej, mieszkańcy Gminy Szczurowa. W wydarzeniu uczestniczył również Wicewojewoda Małopolski Ryszard Pagacz oraz kompania honorowa 21 Batalionu Logistycznego w Rzeszowie.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kaplicy na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie. Po mszy uczestnicy przeszli pod grób Józefa Gałuszki, gdzie wygłoszono okolicznościowe wystąpienia oraz złożono wieńce i znicze. Zasłużonego poetę upamiętniono również salwą honorową.

Józefa Gałuszki – biogram

Józef Gałuszka urodził się 17 marca 1893 r. w Szczurowej. Studiował filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W sierpniu 1914 r. został wcielony do armii austriackiej – do marca 1917 r. służył w batalionie zapasowym 32 pułku piechoty Obrony Krajowej, następnie w sztabie XII korpusu armii austriackiej oraz na froncie włoskim.

28 listopada 1918 r. wstąpił do Wojska Polskiego. Do stycznia 1919 r. służył w 2 pułku strzelców podhalańskich. W lipcu 1920 r. wstąpił ponownie do Wojska Polskiego jako ochotnik. Został przydzielony do Oddziałów Kierownictwa Transportów Wojskowych (OKTW) Radom jako oficer inspekcyjny i transportowy. W grudniu 1921 r. został mianowany porucznikiem z przydziałem do 54 pułku piechoty kresowej. W 1927 r. został przeniesiony do pospolitego ruszenia.

Był nauczycielem, poetą (m.in. pisał wiersze o tematyce patriotycznej), publicystą, literatem, redaktorem „Gazety Literackiej”, członkiem grupy literackiej „Helion” oraz krakowskiego oddziału Związku Zawodowego Literatów Polskich, a także laureatem literackiej nagrody miasta Krakowa w 1934 r.

Zginął tragicznie 5 września 1939 r. podczas ewakuacji pod Annopolem i został pochowany na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie

szczurowa.pl

Podobne artykuły

Back to top button