ADV
Wiadomości

Szczurowa / Uczniowie odkrywają Małopolskę. Wycieczka Szlakiem Orlich Gniazd

W ramach projektu „Odkrywam Małopolskę” uczniowie klas V-VIII odbyli wycieczkę po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Jura znana jest przede wszystkim za sprawa długiej i bogatej historii, o której przypominają, między innymi okazałe zamki połączone szlakiem Orlich Gniazd. Perłą regionu jest Ojcowski Park Narodowy, od którego uczniowie zaczęli zwiedzanie tego pięknego zakątka Małopolski.

Pierwszym punktem wycieczki było poznanie historii zamku w Pieskowej Skale, który już w XIV wieku miał za zadanie strzec, wiodącej doliną Prądnika, drogi łączącej Kraków ze Śląskiem. Obok zamku stoi okazała Maczuga Herkulesa, z którą łączy się wiele ciekawych legend.

Kolejnym ważnym miejscem, które zwiedzili uczniowie były ruiny zamku w Ojcowie, zwanego „Ociec u Skały” albo kazimierzowskim, ponieważ jego powstanie związane jest z działalnością fortyfikacyjną króla Kazimierza Wielkiego.

Krajobraz Jury obfituje w jaskinie, zielone doliny, wyniosłe wzgórza i wapienne skały. Uczestnicy wycieczki mogli podziwiać te elementy krajobrazu w drodze do ruin zamku w Bydlinie i na Pustynię Błędowską. Pustynia jest największym w kraju obszarem lotnych piasków. Spacer po „polskiej Saharze” uatrakcyjniły uczniom poszukiwania tajemniczego mrówkolwa oraz skoki spadochronowe żołnierzy na pobliskim poligonie.

Celem projektu, w ramach którego odbyła się wycieczka, było poznanie własnego regionu – Małopolski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz wzbogacenie wiedzy o regionie.

Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.


UG Szczurowa

Podobne artykuły

Back to top button