ADV
Wiadomości
Trending

Zmodernizowane dworce PKP w Sterkowcu i Biadolinach już otwarte / zdjęcia / video

2 listopada 2021 r. do użytku pasażerów oddane zostały nowe dworce kolejowe na południu Polski: w Sterkowcu (Gmina Brzesko) oraz w Biadolinach Szlacheckich (Gmina Dębno) w województwie małopolskim.

Budowa nowych dworców kosztowała odpowiednio 4,3 mln zł i 4,8 mln zł. Obiekty były realizowane w formule Projektuj i buduj na zlecenie PKP SA.

– Otwarcie dworców w Sterkowcu i Biadolinach Szlacheckich to kolejny element przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu. Mieszkańcy powiatu brzeskiego zasługują na dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej.

Mam nadzieję, że nowoczesne, wybudowane w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego budynki, staną się ważnym centrum społeczności lokalnej i ułatwią pasażerom podróżowanie koleją do Krakowa i Tarnowa.

Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. prawie 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W otwarciu nowego dworca w Sterkowcu w województwie małopolskim wziął udział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, przedstawiciele Zarządu PKP, posłanki na Sejm RP: Józefa Szczurek-Żelazko, Anna Pieczarka, Urszula Rusecka oraz wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, a także burmistrz Brzeska Tomasz Latocha.

– To wielki dzień dla mieszkańców Sterkowca i okolicznych miejscowości, bowiem inwestycja w znaczący sposób poprawi komfort podróżujących.

Dworzec został odbudowany w sposób w pełni nowoczesny, z wykorzystaniem najnowszych, energooszczędnych i przyjaznych środowisku technologii.

Jestem wdzięczna za to, że Ministerstwo Infrastruktury docenia rolę inwestycji w takich małych miejscowościach jak Sterkowiec – mówiła w imieniu własnym i pozostałych parlamentarzystek poseł Józefa Szczurek-Żelazko.

Budowy obydwóch dworców rozpoczęły się pod koniec lata ubiegłego roku. Wtedy też wyburzono wysłużone obiekty, a w ich miejsce w nieco ponad rok wzniesiono dwa typowe Innowacyjne Dworce Systemowe.

– W ubiegłym roku otworzyliśmy dla podróżnych pierwszy dworzec w województwie małopolskim, zrealizowany w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych.

Dziś otwieramy dwa kolejne – w Biadolinach Szlacheckich i Sterkowcu, które są odpowiednio 9. i 10. obiektem wybudowanymi w tej formule, w obecnym Programie Inwestycji Dworcowych – powiedział Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP SA.

Do końca 2023 roku powstanie w całej Polsce prawie czterdzieści tego typu dworców.

– Pozyskiwane z udziałem CUPT środki unijne w tak szybkim czasie znajdują swoje realne odzwierciedlenie w postaci uruchamianych obiektów, poprawiających stan polskich kolei. W nieco ponad rok udało się zrealizować te dwa przydatne i nowoczesne projekty, które z pewnością docenią podróżni.

Dworce w południowej Polsce, które dzisiaj otwieramy, są całkowicie nowymi obiektami dofinansowanymi ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Ale na pewno nie zamykają listy obiektów dofinansowanych z UE – powiedziała Joanna Lech, p.o. dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Dzięki inwestycjom zmieniło się bezpośrednie otoczenie dworców. W Biadolinach uporządkowano tereny zielone oraz wykonano nową nawierzchnię dróg, chodników oraz parking na około czterdzieści miejsc. Podobny zakres objął dworzec w Sterkowcu, z tym że w tej lokalizacji zaplanowano przy dworcu jedynie miejsca postojowe typu kiss&ride oraz dla osób z niepełnosprawnościami.

Nowoczesna architektura Innowacyjnych Dworców Systemowych

Nowe obiekty w Sterkowcu i Biadolinach odznaczają się współczesną i minimalistyczną formą architektoniczną z dominantą w postaci ośmiometrowej wieży zegarowej. Dworzec w Sterkowcu jest budynkiem większym. Pod jego wiatą zlokalizowano dwa pawilony. W pierwszym znajduje się poczekalnia urządzona zgodnie ze współczesnymi trendami w architekturze. Posiada ona przeszkloną elewację umożliwiającą lepszy dostęp światła dziennego oraz obserwację tego, co dzieje się na stacji. Natomiast wnętrze jest utrzymane w odcieniach szarości i wyposażone jest w ergonomiczne ławki dla podróżnych, gabloty z rozkładami jazdy pociągów oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. W pobliżu poczekalni umiejscowiono toaletę. W drugim pawilonie znajduje się niewielki lokal na wynajem. Pod wiatą podróżni mogą również zaparkować rowery przy jedenastu stojakach dla jednośladów oraz skorzystać ze stacji ich naprawy.

Dworzec w Biadolinach Szlacheckich jest mniejszy. Pod wiatą zlokalizowano otwartą poczekalnię, osłoniętą z trzech stron z kilkoma siedziskami. Dodatkowo zamontowano tam promienniki, których zadaniem będzie zwiększenie komfortu termicznego podróżnych oczekujących na pociąg w miesiącach jesiennych i zimowych. Pod wiatą znalazły się również pomieszczenie toalet, stojaki rowerowe i stacja naprawy jednośladów. Informacja o przyjazdach i odjazdach pociągów jest wyświetlana na nowoczesnych elektronicznych tablicach.

Dworce ekologiczne, dostępne i energooszczędne

Nowe dworce w południowej Polsce są w pełni dostępne dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Zaprojektowano i wykonano je tak, żeby nie istniały w nich żadne bariery architektoniczne, a ponadto wprowadzono szereg usprawnień dla osób niedowidzących i niewidzących. Wśród nich m.in. ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille’a, kontrastowe zestawienie kolorystyki wnętrz dworca, a także tablice dotykowe z planem obiektu.

Na dworcach zastosowano szereg rozwiązań proekologicznych – energooszczędne oświetlenie, panele fotowoltaiczne do pozyskiwania „zielonej energii” oraz pompy ciepła do ogrzewania budynku. Oszczędności będzie generował również system BMS (Building Management System), odpowiadający za zarządzanie instalacjami i urządzeniami oraz optymalizację zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody.

Dodatkowo na dachu dworca w Sterkowcu zamontowano panele fotowoltaiczne do produkcji „zielonej energii”, system odzysku wody deszczowej (jest ona używana do spłukiwania toalet) oraz pompę ciepła do wspomagania ogrzewania obiektu. Dla poprawy bezpieczeństwa w budynkach i ich otoczeniu zainstalowano nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu.

Programem Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 jest objętych w całej Polsce prawie 200 dworców kolejowych. Sześć z nich znajduje się w województwie podkarpackim. Na trzech stacjach (Sędziszów Małopolski, Radymno, Czarna) zakończono już inwestycje.

foto Maciej Mazur

gov.pl / Ministerstwo Infrastruktury

 

VIDEO

Galeria zdjęć 

Sterkowiec

Biadoliny

blank

Podobne artykuły

Back to top button