ADV
WiadomościWideo
Trending

Dworzec Jasień Brzeski przeszedł metamorfozę / zdjęcia & video

Polskie Koleje Państwowe S.A. zakończyły przebudowę dworca kolejowego w niewielkim Jasieniu w woj. małopolskim. Podróżni mogą korzystać z nowoczesnego, bezpiecznego i dostosowanego do potrzeb wszystkich pasażerów obiektu.

VIDEO

Inwestycja została zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dworzec w Jasieniu znajduje się przy czynnej linii kolejowej nr 91 relacji Kraków – Medyka. Budynek powstał w 1961 roku. Głównym celem inwestycji w Jasieniu była poprawa stanu technicznego i estetycznego dworca, zwiększenie jego funkcjonalności oraz dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

– Cieszę się, że pochodzący z lat 60. XX wieku dworzec w Jasieniu Brzeskim stał się nowoczesną oraz komfortową przestrzenią obsługi podróżnych. Co niezwykle istotne, dzięki inwestycji pojawiło się również szereg rozwiązań ułatwiających korzystanie z obiektu osobom starszym, podróżnym z dziećmi czy pasażerom z ciężkimi bagażami – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Niewielki, bo mający niemal 80 mkw., obiekt przeszedł metamorfozę. W ramach prac wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, a bryła budynku została wykończona tynkiem w jasnym, szarym kolorze, z elementami grafitowymi. Natomiast przy wejściu głównym zastosowano okładzinę imitującą drewno. Lekkości obiektowi nadaje ściana aluminiowo-szklana wydzielająca zewnętrzną poczekalnię, dzięki której jest ona dobrze doświetlona i przestrzenna. W nowym dworcu znajduje się funkcjonalna poczekalnia wyposażona w tablice dynamicznej informacji pasażerskiej. Podróżni mogą także korzystać z nowej toalety, w pełni dostosowanej do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

– Dworzec w Jasieniu Brzeskim to kolejna inwestycja dworcowa oddana do użytku w województwie małopolskim. Mieszkańcy powiatu brzeskiego zyskali dzisiaj dostęp do bezpiecznej infrastruktury kolejowej oraz komfort podróży do Krakowa i Tarnowa. Mam nadzieję, że nowoczesny i proekologiczny budynek stanie się wizytówką miejscowości oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją.

Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznacza 3 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Dzięki przebudowie budynek stał się bardziej ekologiczny. Dworzec wyposażono w pompę ciepła oraz panele fotowoltaiczne, zainstalowano energooszczędne oświetlenie, a także system BMS (Building Management System) sterujący instalacjami i urządzeniami oraz optymalizujący zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody. Na dworcu jest również bezpieczniej dzięki nowoczesnemu systemowi monitoringu.

– Kolejny dworzec kolejowy jest udostępniany pasażerom. Rząd jest zdeterminowany, aby systematycznie poprawiać bezpieczeństwo i komfort podróżowania pociągiem. Tworzymy bezpieczną, komfortową i przewidywalną kolej i w kolejnych latach utrzymamy ten trend – mówi Tomasz Tomala, szef Gabinetu Politycznego Ministra Infrastruktury.

Modernizacja dworca to również zmiany w jego najbliższym otoczeniu. Wymieniono nawierzchnię chodników oraz wykonano pasy prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, zamontowano także nowe elementy małej architektury oraz uporządkowano zieleń.

– Mieszkańcy i podróżni odwiedzający województwo małopolskie mogą korzystać z nowo wyremontowanych obiektów dworcowych m.in. w Jasieniu Brzeskim, dzięki projektowi modernizacji tego i szeregu innych obiektów, wspartemu funduszami unijnymi na poziomie 60 milionów złotych. Bezpieczeństwo i komfort obywateli UE koresponduje tu z realizacją europejskich polityk w zakresie dbałości o środowisko naturalne poprzez zmianę paradygmatu podróży transportem publicznym jako najbardziej przyjaznym dla pasażera.

Życzymy dalszych sukcesów w realizacji podobnych projektów i udanej podróży każdej osobie korzystającej z tego obiektu – mówi Angela Martinez-Sarasola, kierownik Wydziału Polskiego w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej.

Przebudowa dworca Jasień Brzeski kosztowała ponad 4,1 mln zł brutto. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A., wykonawcą dokumentacji projektowej jest firma AMT Sp. z o.o., zaś wykonawcą robót budowlanych firma MURKRAK sp. z o.o. sp.k.


foto&video Maciej Mazur / PKP

Polskie Koleje Państwowe S.A.

Wydział Współpracy z Mediami

Galeria zdjęć

blank

Podobne artykuły

Back to top button