ADV
WiadomościWideo

Biały daniel na pograniczu Gmin Brzesko i Rzezawa/ video

Lasy w regionie Brzeska kryją w sobie wiele tajemnic. O tym, że wystarczy chwila, aby być świadkiem nieoczekiwanego spotkania z ich mieszkańcami, przekonał się ostatnio jeden mieszkańców, który na przejściu nad autostradą na pograniczu Gmin Brzesko i Rzezawa zaobserwował chmarę danieli, a w niej okaz daniela albinosa. W pierwszym momencie wydawało się, że być może był to jeleń, jednak po weryfikacji okazało się, że zaobserwowane stado to daniele.

– Ciężko jednoznacznie stwierdzić, ale gdyby to był faktycznie jeleń – to byłoby to naprawdę ogromne wydarzenie. Biały jeleń to unikatowy okaz.  Natomiast wśród danieli albinosy oraz melanizm to powszechne zjawisko – mówi Leszek Kuta, brzeski przedsiębiorca a w czasie wolnym zapalony myśliwy należący do Koła łowieckiego Jedność.

Należy zauważyć iż sarna, daniel, jeleń sika oraz jeleń szlachetny zaliczane są do zwierzyny płowej czyli jeleniowatych.

Daniel jest mniejszy od jelenia szlachetnego a większy od sarny. Ma najczęściej rudobrązowe umaszczenie, które przecinają charakterystyczne, jasne plamy. Białe daniele są znacznie rzadziej spotykane, jednak jak widać na filmie można je zaobserwować również w naszym regionie.

W okolicznych lasach nie brakuje zwierzyny – oprócz bardzo popularnych dzików, saren, łosi i jeleni można obserwować różne drapieżniki. Nawet tak egzotyczne jak jenoty i szakale złociste, czy też obserwowane na pograniczu Lipnicy Dolnej i Iwkowej wilki.

Dziękujemy Emilowi za nadesłany materiał.

Foto i video: Emil

IB / wikipedia

Video

blank

Podobne artykuły

Back to top button