ADV
WiadomościWideo
Trending

Szereg pożarów traw na terenie Powiatu Brzeskiego / zdjęcia / video

W minionym tygodniu strażacy z terenu powiatu brzeskiego brali udział w 18 zdarzeniach spowodowanych wypalaniem traw i nieużytków.

W dniu 15 marca podczas jednego pożaru doszło do spalenia około 2,5 ha suchej trawy oraz młodnika w okolicach autostrady A4 gdzie konieczny był udział kilku zastępów straży pożarnych, oraz quada.

Wypalanie traw jest corocznym problemem i stanowi poważne zagrożenie, ponieważ bardzo często z powodu występujących podmuchów wiatru dochodzi do niekontrolowanego rozprzestrzeniania się pożaru, co może zagrażać sąsiednim zabudowaniom lub przenieś się na tereny leśne. Niejednokrotnie dochodzi do zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego.

Wypalanie traw powoduje, że ziemia zostaje wyjałowiona, zanika proces naturalnego rozkładu resztek roślinnych, do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Wypalanie traw skutkuje zabijaniem znacznej ilości organizmów żywych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania przyrody.

Sterkowiec – miejsce pożaru – spalone 3 ha traw i zarośli

Galeria zdjęć PSP <==

mł. asp. Dominik Machał

Podobne artykuły

Back to top button