ADV
Powiat TarnowskiWiadomości

Termomodernizacja budynków w Wojniczu coraz bliżej. Jest wsparcie od województwa

Szkoła Podstawowa im. św. Jana Kantego w Wojniczu, a także Szkoła Podstawowa oraz Dom Ludowy w Wielkiej Wsi przejdą modernizację. W ramach przygotowanego projektu zostaną przeprowadzone prace termomodernizacyjne polegające na ociepleniu ścian zewnętrznych budynków, wymianie okien oraz innych pracach budowlanych. Gmina Wojnicz pozyskała na ten cel środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

W poniedziałek, 25 stycznia odbyło się oficjalne przekazanie umowy na projekt pn. „Głęboka termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w miejscowościach Wojnicz i Wielka Wieś, gm. Wojnicz”. W spotkaniu uczestniczyła Marta Malec-Lech z zarządu Województwa Małopolskiego. Projekt modernizacji budynków w gminie Wojnicz uzyskał maksymalną ilość punktów, a łączna kwota otrzymanego dofinansowania to ponad 4 miliony złotych. Dzięki wsparciu finansowemu z Funduszy Unijnych, Szkoła Podstawowa w Wojniczu, Szkoła Podstawowa i Wiejski Dom Kultury z pomieszczeniami OSP w Wielkiej Wsi przejdą proces termomodernizacji.

– Na realizację tego zadania zarząd województwa przeznaczył ponad 4 mln zł. To realne wsparcie dla mieszkańców gminy, szczególnie tych najmłodszych. Dzieci uczęszczające do szkół i przedszkoli będą mogły w bardziej komfortowych i przyjaznych warunkach uczestniczyć w zajęciach. Remont przyczyni się też znacząco do ograniczenia zużycia energii, co pokazuje jak ważna w Małopolsce jest dbałość o środowisko. – powiedziała Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

– Te budynki mają już swoje lata. Decyzja o ich termomodernizacji podjęta została przede wszystkim z uwagi na komfort i bezpieczeństwo uczniów. W tej chwili przygotowywany jest przetarg, ponieważ chcemy ruszyć z pracami jak najszybciej, aby jeszcze w tym roku zrealizować inwestycje. W planach mamy jeszcze termomodernizacje dwóch kolejnych szkół, na którą przygotowaliśmy projekt i czekamy na jego ocenę. Liczę, że w tej kadencji wszystkie szkoły na terenie gminy przejdą termomodernizację. – mówił burmistrz Wojnicza, Tadeusz Bąk.

Prace w obiektach gminnych przyczynią się do poprawy efektywności energetycznej do 74,79% i obejmują też instalację urządzeń do rozliczenia ciepła, czy utrzymujących zadaną temperaturę. Budynki zyskają też min. ocieplenie ścian zewnętrznych, wymianę okien i drzwi, a w przypadku Wiejskiego Domu Kultury także wymianę dwóch bram garażowych.

Ponadto Szkoła Podstawowa w Wojniczu doczeka się nowej centralnej instalacji grzewczej, wraz z grzejnikami i rurociągami, a także kotłów gazowych i 5 zasobników do podgrzewania wody. Dodatkowo poprawi się estetyka obiektu poprzez odmalowanie ścian i sufitów w pomieszczeniach.

IB

blank

Podobne artykuły

Back to top button