SportWiadomości
Trending

Tomasz Mól – zawodnik LKS Jadowniczanka na Letnich Igrzyskach Głuchych w Brazylii

Zawodnik LKS Jadowniczanka – Tomasz Mól kilka dni temu wrócił z Igrzysk Olimpijskich osób niedosłyszących, które odbywały się w Brazylii (01 do 15 maja 2022 r.). Nasza kadra piłkarska po raz pierwszy w historii awansowała do najwyższej rangi turnieju sportowego i zaprezentowała się w nim bardzo dobrze. A dla Jadowniczanki szczególnym zaszczytem jest, że był w niej nasz zawodnik, Tomasz Mól.

Tomek od dzieciństwa cierpi na niedosłuch. Jest to bardzo duże utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu, a co dopiero w sporcie zespołowym, gdzie komunikacja jest bardzo ważna. Mimo to nasz zawodnik nigdy się nie poddawał. Od najmłodszych lat pokochał sport, a w szczególności piłkę nożną. Sportowego bakcyla zaszczepili w nim ojciec Józef, który był zawodnikiem Jadowniczanki oraz dziadek, Józef senior – wieloletni działacz Klubu, a obecnie kronikarz. Gdy tylko chłopiec ukończył 10 lat został zapisany do młodzików Aslana Jasdowniki, który wówczas funkcjonował pod egidą JKSu. Tam zdobywał pierwsze szlify piłkarskie i szybko stał się wyróżniającym zawodnikiem. Po ukończeniu wieku trampkarza trafił do Jadowniczanki (najpierw juniorzy), gdzie gra do dnia dzisiejszego.

Jego przygoda z kadrą niesłyszących rozpoczęła się pod koniec 2020 roku. Wówczas to trener Reprezentacji Polski Piotr Ożóg wysłał do niego wiadomość z zaproszeniem na zgrupowanie w Rzeszowie. Tygodniowy pobyt naszego zawodnika wypadł bardzo dobrze i zaowocował powołaniem na kolejne zgrupowanie kadry. Tym razem nasi reprezentanci byli skoszarowani w podkarpackiej Boguchwale (2021 r.), gdzie oprócz treningów rozgrywali mecze sparingowe. W 3 meczach kontrolnych Tomasz zdobył 2 bramki. To zgrupowanie okazało się dla naszego zawodnika przepustką do szerokiej kadry. We wrześniu 2021 r. Polska pokonała Szwecję 2-0 i dzięki temu zwycięstwu zakwalifikowała się do Igrzysk Olimpijskich w Brazylii (Caxais do Sul) na rok 2022. Tomasz Mól rozegrał wtedy swój debiutancki mecz w Kadrze Polski w oficjalnym pojedynku międzypaństwowym. Tuż przed wylotem na igrzyska do Brazylii nasza kadra olimpijska rozegrała mecz sparingowy z Legionovią (3 liga). W meczu tym uległa trzecioligowcowi 2-3, a Tomasz zdobył jednego z dwóch goli.

Igrzyska w Caxais do Sul nasi piłkarze rozpoczęli bardzo dobrze. W pierwszym meczu grupowym pokonali Uzbekistan 6-0. Nasz bohater zagrał w pierwszym składzie (do 55 minuty) i zdobył swojego pierwszego gola na igrzyskach olimpijskich. W drugim meczu Polacy zremisowali z Senegalem (Mistrzami Afryki) 2-2. Tomek wszedł z ławki w 75 minucie. Kolejny mecz grupowy to wygrana z Grecją 4-0 i 45 minut naszego zawodnika w pierwszym składzie. W ostatnim meczu grupowym Reprezentacja uległa niżej notowanemu Meksykowi 0-1, a zawodnik JKSu zagrał pierwsze 45 minut. Polacy po fazie grupowej zajęli drugie miejsce i awansowali do elitarnej ósemki ćwierćfinalistów igrzysk. Niestety w meczu ćwierćfinałowym dostali tęgie baty od Turcji, którzy tego dnia byli bezlitośni dla polskich zawodników. Mecz zakończył się wynikiem 9-0 na korzyść przeciwników, a jedynym usprawiedliwieniem może być fakt, że Polacy od 59 minuty grali w 10. Tomasz w tym spotkaniu zagrał pierwszą połowę. Po tej porażce nasza kadra odpadła z walki o olimpijski medal, jednak miała szanse zająć wysokie 5 miejsce. Warunkiem było pokonanie reprezentacji Włoch, którzy jednak w ostatecznym rozrachunku okazali się mocniejsi, wygrywając 2-1. Nasz klubowy kolega wszedł w tym spotkaniu na 10 minut. W ostatnim meczu igrzysk w Brazylii, Polacy zagrali przeciwko Iranowi, stawką meczu było 7 miejsce. Niestety i to spotkanie nie ułożyło się po naszej myśli, a wynik końcowy (2-1) był na korzyść rywali.

Z Caxais do Sul nasz zawodnik Tomasz Mól wrócił jako ćwierćfinalista igrzysk olimpijskich w dodatku z golem na koncie. Jest to na pewno największe osiągnięcie jakie do tej pory zostało dokonane przez zawodnika Jadowniczanki. Przy odrobinie szczęścia mógł być nawet medal… Kto wie, może na następnych igrzyska się uda.

Trzymamy za to mocno kciuki. A tymczasem gratulujemy z całego serca naszemu zawodnikowi osiągniętego sukcesu i jesteśmy dumni, że występuje w naszym JKSie. Brawo Tomek!!!