Wiadomości

Uwaga! W niedzielę wieczorem silny wiatr / 23 lutego 2020 r.

Jak informują Lowcy Burz oraz Internetowa Stacja Meteo w Tarnowcu w niedzielę wieczorem i w nocy z niedzieli na poniedziałek (23/24 lutego 2020 r.) nad Polską może bardzo silnie wiać. Instytut IMGW wydał ostrzeżenie o zagrożeniu 2 stopnia. Nie ma co lekceważyć ostrzeżeń. Lepiej się wcześnie przygotować niż później żałować.

Za sprawą niżu Julia w południowej części naszego kraju wystąpią silne porywy wiatru dochodzące do 80-100 km/h, a jeszcze silniejsze porywy wystąpią na terenach górskich i podgórskich. Jednak największe zagrożenie może stanowić potencjalny mezoskalowy system konwekcyjny w postaci linii szkwału. W przypadku jego powstania porywy wiatru mogą osiągnąć 110-130 km/h, które mogą powodować zniszczenia. Istnieje także ryzyko powstania tornad na przechodzącej linii szkwału. 

Wichura nie będzie trwała długo – od 3 do 6 godzin, a jej kulminacja może trwać zaledwie od pół godziny do godziny. W rejonie Tarnowa kulminacja spodziewana jest około północy. 

– Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Zalecana jest duża ostrożność, istnieje potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej – ostrzega IMGW.

Czego możemy się spodziewać?
Mówiąc o porywistym wietrze, klasyfikuje się je najczęściej wg prędkości z jaką przemieszczają się masy powietrza oraz ze względu na rozmiar szkód jakie mogą wyrządzić. Wichura – wiatr o prędkości do 88 km/h jest zdolny łamać drzewa, zrywać dachówki i uszkadzać budynki. Silna wichura, czyli wiatr wiejący do 102 km/h może zrywać dachy, wyrywać drzewa z korzeniami czy łamać słupy energetyczne. Natomiast przy wietrze powyżej 103 km/h, należy się liczyć z zagrożeniem życia.

Przed wystąpieniem silnych wiatrów, prosimy o zabezpieczenie przedmiotów znajdujących się poza domem, zamknięcie i zabezpieczenie okien i drzwi. Prosimy również o przestawienie pojazdów w bezpieczne miejsce i przygotować się na możliwe awarie prądu. W trakcie silnych wiatrów, bezwzględnie należy unikać wychodzenia na zewnątrz.

WICHURA – JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ / Poradni Rządowego Centrum Bezpieczeństwa <==

Łowcy Burz / Internetowa Stacja Meteo Tarnowiec / IB 

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast