ADV
1
SportWideo

W Jadownikach pobiegli Tropem Wilczym / zdjęcia i video

5 marca 2023 r. w Jadownikach po raz szósty odbył się bieg poświęcony pamięci bohaterów niezłomnych. Licznie zgromadzeni uczestnicy biegu „Tropem Wilczym” rywalizowali na dystansie 10 km, 1963 m i 5km Nordic Walking. W zmaganiach wzięło udział 221 zawodników z wielu zakątków Polski południowej.

Organizatorami biegu w Jadownikach byli:
– Sołtys Jarosław Sorys oraz Rada Sołecka miejscowości Jadowniki
– Stowarzyszenie Nasze Jadowniki – przewodniczący Michał Krzywda
– Harcerze – Szczep Czarny działający przy SP 2 w Jadownikach – Komendant Hufca Brzesko Bartłomiej Turlej
– Gmina Brzesko

Wyniki

Bieg na dystansie 1963 metrów

  1. Adrian Walaszek – Tarnów
  2. Ryszard Gałka – Brzesko
  3. Oskar Dadej – Jadowniki

Bieg na dystansie 10 km

Kamil Wojnicki – Sufczyn
Jakub Molczyk – Niwka
Michał Martyka – Borzęcin

Marszu Nordic Walking na 5 km

Michał Florek – Kraków
Marek Sokołowski – Rymanów-Zdrój
Adam Buczak – Kraków

Pełne wyniki Biegu Tropem Wilczym w Jadownikach <==

Żołnierze Wyklęci – działali w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego. Pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i bandytów. Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób.

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

Ideą projektu „Bieg Tropem Wilczym” jest przede wszystkim uhonorowanie Żołnierzy Wyklętych, uczczenie ich pamięci, ale także przybliżenie historii i pokazanie kim byli. Intencją Biegu jest więc także edukacja dotycząca Żołnierzy Wyklętych. Tradycyjna długość Biegu wynosi 1963 metry, co stanowi odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak “Lalek”. Dodatkowo w Jadownikach odbędzie się bieg na dystansie 10 tysięcy metrów, a także marsz Nordic Walking na dystansie 1963 km.

Żołnierze Wyklęci – walka o Polskę / artykuł <==


foto:
video: Magic Sky Fly
IB

VIDEO

Zdjęcia

blank

Podobne artykuły

Back to top button