Wiadomości

Wakacje z wirusem w tle

Epidemia koronawirusa sars-cov-2 spowodowała niespotykane dotąd ograniczenia w funkcjonowaniu instytucji kultury w całym kraju, także w Gminnym Ośrodku Kultury w Borzęcinie. Od marca br. obowiązuje ograniczenie działalności; odwołanych zostało wiele zaplanowanych wydarzeń kulturalnych i zajęcia odbywające się w prowadzonych świetlicach terenowych.

Mimo to – wzorem lat ubiegłych – w GOK Borzęcin w czasie wakacji przygotowano dla dzieci i młodzieży kilka wycieczek, oczywiście z zastrzeżeniem odpowiedniego reżimu sanitarnego. Planowano je tak, aby w odwiedzanych miejscach, nie było tłumu i tłoku, a także można było zachować dystans.

Wakacyjną przygodę 2020r. rozpoczęto 14 lipca wyjazdem do Iwkowej i Czchowa. Po wejściu na wieżę widokową Szpilówka podziwiano piękne widoki. W Czchowie uczestnicy wyjazdu zwiedzili ruiny zamku królewskiego z XIII-XIV wieku, położone na wzgórzu zwanym Baszta nad Dunajcem. Obok znajduje się plac zabaw dla dzieci i altany, gdzie zorganizowano grilla.

23 lipca prawie pięćdziesięcioosobowa grupa dzieci wraz z opiekunami wyjechała do kina Planeta w Brzesku na film pt. „Wiking i magiczny miecz”.

Tydzień później, blisko trzydzieści osób wyjechało na tor kartingowy Daytona w Tarnowie.Rywalizacja połączona z odrobiną adrenaliny sprawiła, że przejażdżkę gokartem na torze wielu zapamięta na długo.

W bardzo upalny dzień 11 sierpnia ponad trzydziestoosobowa ekipa wybrała się zwiedzać pogórzańskie krajobrazy i rezerwat przyrody nieożywionej. Pierwszym punktem wycieczki była wieża widokowa w Bruśniku, z której szczytu podziwiano piękny widok na Pogórze Ciężkowickie, Rożnowskie i Beskid Niski. Kolejnym miejscem było Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach. Idąc wzdłuż niebieskiego szlaku można było zobaczyć między innymi: Skałkę z Krzyżem, Borsuka, Warownię Dolną i Górną, Basztę Paderewskiego, gdzie w 1985 roku, w 125. rocznicę urodzin Ignacego Jana Paderewskiego, wmurowano tablicę pamiątkową i nadano skałce imię wielkiego Polaka. Wybór skały nie był przypadkowy, podobno z jej szczytu widać dwór i park w Kąśnej Dolnej, które były własnością Paderewskiego oraz gdzie mieszkał i tworzył. Niestety z powodu zakazu zwiedzania ze względu na pandemię COVID19, zaplanowana wizyta w dworku nie doszła do skutku.

W sierpniu zaplanowano jeszcze wyjazd do kina, jednak w związku ze zwiększonym zagrożeniem epidemiologicznym w gminie Borzęcin został on odwołany.

– Bardzo się cieszymy, że w dobie pandemii udało się zrealizować, chociaż część zaplanowanych działań. Mamy nadzieję, że kolejne wakacje będą bardziej udane. Życzymy dzieciom i młodzieży w nowym roku szkolnym 2020/2021 sukcesów w nauce – komentuje Maria Pyrek, instruktor GOK w Borzęcinie.


(h)

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast