Nie przegap
Strona główna » Religia » Wielkanocne Dzieło Caritas

Wielkanocne Dzieło Caritas

Ruszył Wielkanocne Dzieło Caritas. Akcja obejmuje dwa przedsięwzięcia: Jałmużnę wielkopostną oraz Wielkanocne baranki i Wielkanocne Świece. Akcja odbywa się po raz 24. Caritas Polska od kilku lat zwraca uwagę na wartość solidarności międzypokoleniowej. Dlatego zachęca wszystkich, przede wszystkim dzieci i młodzież do włączenia się w powyższe akcje.

Od pierwszej niedzieli Wielkiego Postu w parafiach diecezji tarnowskiej będzie można nabywać baranki i świece paschalne. Akcja ma charakter charytatywny, zebrane fundusze zostaną przeznaczone na pomoc osobom chorym i starszym. Połowa pieniędzy z zebranych ofiar – pozostanie w parafiach do pomocy udzielanej przez oddział parafialny, a druga część zasili fundusz, z którego Caritas dofinansowuje prowadzone przez siebie Domy Pomocy Społecznej (m.in. placówki w Tarnowie, Dąbrowie Tarnowskiej, Grybowie i Jadownikach Mokrych) oraz udziela doraźnej pomocy potrzebującym.

W ramach Wielkanocnego Dzieła Caritas przygotowano również 34 tysiące skarbonek. Niewielkie, tekturowe skarbonki „Jałmużny Wielkopostnej” przygotowała Caritas Diecezji Tarnowskiej.  Trafią one głównie do uczniów szkół na terenie diecezji tarnowskiej. Akcja Jałmużny Wielkopostnej ma przede wszystkim wymiar edukacyjny i formacyjny. Dzieci i młodzież w niej uczestniczące uczą się umiejętności dostrzegania potrzeb innych i dzielenia się tym, co posiadają z bardziej potrzebującymi. Młodzi ludzie, rezygnując w okresie Wielkiego Postu z drobnych przyjemności, odkładają do specjalnych tekturowych skarbonek zaoszczędzone pieniądze. Zebrane środki – podobnie jak w zeszłych latach – będą przeznaczone na pomoc osobom starszym („Dar Juniora dla Seniora”).

Jak podaje biuro prasowe Caritas, „Jałmużna Wielkopostna”, to „mała ofiara, która przybiera formę dobrowolnej rezygnacji z przyjemności materialnej lub poświęcenia czasu na wysłuchanie, wsparcie i zrozumienie drugiej osoby”. Zebrane w skarbonkach środki zostaną wykorzystane przez Parafialne Zespoły Caritas i Szkolne Koła Caritas na zaspokojenie potrzeb seniorów w formie pomocy medycznej, żywności i odzieży.

– Zachęcamy, by baranki i świece paschalne z logo Caritas były ozdobą świątecznych stołów, ale nade wszystko niech będą symbolem pomocy chorym dzieciom i osobom starszym – mówią przedstawiciele Caritas.

Pozostałe formy wsparcia

Można również przekazać darowiznę do wirtualnej skarbonki poprzez platformę dotpay (wchodzimy przez kliknięcie) lub bezpośrednią wpłatę na konto caritas Diecezji Tarnowskiej: 71 1020 4955 0000 7302 0097 4683 z dopiskiem „Jałmużna wielkopostna”.

Oprócz wypełnienia Skarbonki Wielkopostnej do akcji można również dołączyć wysyłając charytatywny SMS z hasłem POMAGAM pod numer 72052 (koszt: 2,46 zł z VAT).

Zebrane fundusze zostaną przekazane na leczenie i rehabilitację osób starszych.

IB / Caritas