Religia

Wielkanocne Dzieło CARITAS 2021. Wspomóż potrzebujących

51 tys. baranków i 34 tys. świec – paschalików przygotowała Caritas Diecezji Tarnowskiej. W Wielkim Poście będą one rozprowadzane przez Parafialne Oddziały Caritas. Trafiły one również do parafii w Powiecie Brzeskim.

Pomoc seniorom dotkniętym przez pandemię i promocja rozwoju osobistego w duchu miłości do bliźniego – to dwa najważniejsze cele tegorocznej edycji charytatywnej akcji Jałmużna Wielkopostna pod hasłem „Czas Miłosierdzia”. Hasło to ma przypominać, że Wielki Post oraz następujący po nim Tydzień Miłosierdzia to szczególny okres w roku dla wszystkich chrześcijan. To czas, w którym szczególnie ważne jest dzielenie się sobą z innymi i dzielenie się tym, co mamy – zgodnie z zasadą, że prawdziwą wartość człowieka określa nie to, ile posiada, ale to, co może dać.

– Dzięki zebranym ofiarom będzie można pomagać chorym – mówi ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej.

– Ufamy, że mimo trudnej sytuacji związanej z pandemią wszystkie baranki i paschaliki zostaną rozprowadzone i będziemy mogli stworzyć fundusz, który będzie wspierał chorych i cierpiących. To pomoc w zakupie leków, kosztowym leczeniu a także w rehabilitacji – dodaje.

Do dzieci i młodzieży trafią także skarbonki w ramach jałmużny wielkopostnej. Przygotowano ich 21 tysięcy.

– Do tej pory tej akcji towarzyszyło hasło “Dar juniora dla seniora” a w tym roku są to słowa “Czas miłosierdzia”. Wskazują one, że Wielki Post to szczegóły czas kiedy sami doświadczamy miłosierdzia i powinniśmy także to miłosierdzie świadczyć innym – podkreśla ks. Pietruszka.

Zbiórka ofiar związana jest z tradycyjnym barankiem wielkanocnym oraz z paschalikiem wielkanocnym. Paschalik można wykorzystać podczas Liturgii, a baranki w Wielką Sobotę, a następnie postawić na świątecznym stole. Można też zapalić go na grobie najbliższych w Poniedziałek Wielkanocny. Ofiary złożone przy okazji akcji – przeznaczone zostaną na pomoc osobom chorym i starszym.

– Zachęcamy, by baranki i świece paschalne z logo Caritas były nie tylko ozdobą świątecznych stołów, ale nade wszystko niech będą symbolem pomocy chorym i osobom starszym – zachęcają organizatorzy.

Poza pomocą osobom starszym organizatorzy akcji poświęcą w tym roku wiele uwagi kształtowaniu postaw miłości do bliźniego poprzez promowanie konkretnych działań, które mogą zostać zrealizowane przez każdego z nas w tym szczególnym czasie. W tym celu Caritas Polska będzie publikowała w każdą niedzielę Wielkiego Postu w swoich kanałach społecznościowych propozycje działań mających na celu realizację postawy miłosierdzia w praktyce (np. wolontariat, pomoc osobom wymagającym wsparcia w codziennych czynnościach czy kontakt z osobami samotnymi).

diecezja.tarnow.pl / E. Biedroń / caritas.diecezja.tarnow.pl

PLAKAT

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast