ADV
1
Religia

Wielki Tydzień czasów koronawirusa / Transmisje online

Trwająca epidemia koronawirusa oraz restrykcje związane z próbą ograniczenia jej ekspansji mają wpływ na kolejne dziedziny naszego życia – także na sprawy religijne. Uroczystości kościelne bez udziału wiernych – to jeden ze skutków epidemii koronawirusa. Jak uczestniczyć w liturgii trzech dni, które są najważniejsze dla wiernych kościoła katolickiego? Zachęcamy do obejrzenia transmisji na żywo z wielkoczwartkowej Mszy Wieczerzy Pańskiej, wielkopiątkowej Liturgii Męki Pańskiej i wielkosobotniej mszy Wigilii Paschalnej. Transmisje są prowadzone przez  większość parafii w regionie.

Kuria diecezjalna w Tarnowie przygotowała materiały które pozwolą wiernym lepiej przeżyć czas Wielkiego Tygodnia – są to zarówno materiały video, jak i kolejne tomiki Rytuału rodzinnego – w wersji pdf.

– Zapraszamy was jednak do wspólnej modlitwy w domu, która nie musi się ograniczać tylko do czasu transmisji Mszy Wieczerzy Pańskiej – zachęcają przedstawiciele kurii diecezjalnej.

Jak obchodzić Wielki Czwartek i Wielki Piątek w Kościele Domowym? [Filmy, Materiały Pdf I Na Urządzenia Mobilne] <==

Jak obchodzić Wielką Sobotę i Niedzielę Wielkanocną w Kościele Domowym? [Filmy, Materiały Pdf I Na Urządzenia Mobilne] <==

 

Triduum Sacrum – symbolika

Msza Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne, jednocześnie kończy okres Wielkiego Postu. Jest to pamiątka ustanowienia przez Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy.

Dzień Męki Pańskiej w Wielki Piątek – stanowi pamiątką męczeństwa i śmierci Chrystusa na krzyżu. W tym dniu używa się czerwonych szat liturgicznych, które symbolizują miłość zwyciężającą na krzyżu. Wielki Piątek jest jednym z dwóch dni w chrześcijańskim kalendarzu, gdy nie odprawia się mszy św. a jedynie uroczystą liturgię.

Wigilia Paschalna w Wielką Sobotę – dzień wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystusa. Wielka Sobota jest drugim dniem w chrześcijańskim kalendarzu, gdy nie odprawia się mszy św. Możliwe jest to dopiero po zapadnięciu zmroku – i wówczas odbywa się wieczorna msza św. Zmartwychwstania Pańskiego, stanowiąca wstęp do świąt Wielkanocnych, które trwają przez następne dwa dni (niedziela i poniedziałek).

 

Kapłani zachęcają wiernych, aby trwali na osobistej i rodzinnej modlitwie oraz do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe. Warto o tym pamiętać i w miarę możliwości przekazać informację swoim bliskim i znajomym.

W wielu kościołach zamontowane są kamery internetowe, która pozwalają oglądać transmisje Mszy Świętych.

– W tym trudnym dla nas wszystkich okresie przypominamy, że do Państwa dyspozycji są nasze kamery umieszczone w świątyniach. Dzięki nim możecie Państwo uczestniczyć w nabożeństwach codziennie. Poniżaj lista parafii w których umieszczone są nasze kamery streamingowe, wraz z linkami do transmisji. Wystarczy kliknąć – zachęca firma Climax z Brzeska, która w naszym powiecie obsługuje transmisje internetowe dla kilku parafii.

TRANSMISJE NABOŻEŃSTW / kamery <==

 

diecezja.tarnow.pl / IB

Podobne artykuły

Back to top button