ADV
Wiadomości
Trending

Wilki w Lipnicy Dolnej!

W środę 7 października 2020 r. wójt Gminy Lipnica Murowana Tomasz Gromala poinformował na swoim profilu facebookowym o zaobserwowaniu przez mieszkańców gminy wilka! Zwierzę zostało zaobserwowane w przysiółku Herody. To część wsi Lipnica Dolna, która graniczy m.in. z Tymową (Gmina Czchów) oraz Gosprzydową (Gmina Gnojnik).

– Otrzymałem dzisiaj od mieszkańców Lipnicy Dolnej informację wraz ze zdjęciem, o pojawieniu się w przysiółku „Herody” wilka. Informacja o pojawiających się wilkach na naszym terenie została zweryfikowana u przedstawicieli kół łowieckich z naszych obwodów – napisał po południu na swoim profilu wójt Tomasz Gromala.

Potwierdziła to w komentarzu jedna z mieszkanek.

– Widziałam go rano, autobus z dziećmi odjechał, a on przebiegł prze drogę – napisała Anna Kotarba.

Wilk wzbudza w nas skrajne emocje – od przerażenia po fascynację. Niegdyś tępiony, dziś powraca na tereny z których został wyparty przez człowieka.

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska na swojej stronie internetowej zamieściła poradnik, jak radzić sobie z wilkami. W każdym przypadku należy zachowywać szczególną ostrożność i rozwagę. Więcej informacji można znaleźć TUTAJ <==.

Warto pamiętać, że wilk w Polsce podlega ścisłej ochronie. Wilki podchodzą coraz bliżej domostw i zagród, w poszukiwaniu łatwego łupu, a tereny gmin na południu Powiatu Bocheńskiego czy też Brzeskiego są dla wilków atrakcyjne ze względu na dużą lesistość terenu oraz ciągle prowadzoną hodowlę.

 

– Apeluję o zachowanie bezpieczeństwa, szczególnie o odprowadzanie i odbiór dzieci dojeżdżających do szkół z naszych przystanków. Proszę także o zachowanie rozwagi podczas spacerów leśnych czy grzybobrania – dodał wójt Gromala.

Wszelkie ewentualne szkody i inne zdarzenia w związku z pojawieniem się wilków mieszkańcy gminy Lipnica Murowana mogą zgłaszać do Urzędu Gminy.

 

Od kilku lat myśliwi obserwują wzrastającą obecność dosyć egzotycznych do niedawna jenotów oraz wilków. Przykładem są tereny Gminy Żegocina w Powiecie Bocheńskim, gdzie w latach 2017 oraz 2020 zaobserwowano te drapieżniki. Wg informacji jakie uzyskaliśmy od jednego z myśliwych – wilki są też obserwowane na terenie Powiatu Brzeskiego, ale myśliwi nie informują o tym szerzej, aby nie wzbudzać niepotrzebnej paniki.

O tym że w okolicy nie brakuje dosyć egzotycznych dzikich zwierząt pisaliśmy na początku lipcu 2020 r.

Szakale złociste polują na psy? Czy psy z Tworkowej zostały zagryzione przez szakale? <==

foto: fb – Tomasz Gromala

IB

Mapa – Lipnica Dolna / Herody 

blank

Galeria zdjęć

Uwaga‼️ Otrzymałem dzisiaj od mieszkańców Lipnicy Dolnej informację wraz ze zdjęciem, o pojawieniu się w przysiółku „…

Opublikowany przez Tomasza Gromalę Środa, 7 października 2020

blank

Podobne artykuły

Back to top button