ADV
Wiadomości
Trending

Wytrzyszczka. Zrzucili się na wspólny las. Będzie chroniony i ogólnodostępny

Wiekowe skały i głazy pokryte mchami, ścieżki poprzecinane strumykami, stare drzewa różnych gatunków, a to wszystko zlokalizowane w urokliwym wąwozie – taką magię kryje w sobie las w małopolskiej miejscowości Wytrzyszczka, o którego wykup w 2021 r. walczyło Stowarzyszenie Wspólny Las.

Las w małopolskiej miejscowości Wytrzyszczka (Gmina Czchów) zyskał nieformalne miano lokalnego cudu natury. Gdy wystawiono go na sprzedaż, mieszkańcy drżeli, że dziewiczy teren dostanie się w niepowołane ręce.

Właściciel już miał innych kupców, ale gdy dowiedział się o inicjatywie, dał Stowarzyszeniu trochę więcej czasu na uzbieranie środków. Sam potrzebował pieniędzy, ale jednocześnie chciałby, las pozostał nienaruszony.

Stowarzyszenie Wspólny Las ruszyło więc z akcją internetowej zbiórki, festiwalem i adopcją drzew. Wszystko, aby go przejąć i stworzyć tam chroniony, ogólnodostępny las. Pieniędzy ze zbiórki nie wystarczyło na zakup. Dzięki hojności internautów udało się uzbierać 38 247 zł, co stanowiło ogromną pomoc, lecz nie wystarczającą. Wydawało się, że po wielu miesiącach ciężkiej pracy, cel jest zbyt daleko. Wtedy zdarzył się inny cud, ludzki – z pomocą przyszła Fundacja Las Na Zawsze.

– Był już taki moment, że traciliśmy nadzieję.

Trudny moment… ale pewnego pięknego dnia otrzymaliśmy telefon od fundacji Las Na Zawsze, która zaoferowała pokrycie pozostałej, potrzebnej sumy do ocalenia naszego cudownego lasu – mówi szczęśliwa Izabela Gryz, prezes Stowarzyszenia Wspólny Las.

– Podpisaliśmy oficjalnie akt notarialny. Tym samym las przeszedł w ręce obu fundacji i znajduje się pod naszą wspólną opieką.

“Nasz lokalny cud natury” – tak o tym miejscu mówią członkowie Wspólnego Lasu – stowarzyszenia, które powstało we wrześniu 2020 roku, jako odpowiedź na informację o planowanej sprzedaży terenu. Wyjątkowy las znajduje się w gminie Czchów, przy granicy z gminami Łososina Dolna i Iwkowa na Pogórzu Rożnowskim w Małopolsce.

Całą historię możecie przeczytać w materiale: Zrzucili się na wspólny las w górach. Będzie chroniony i ogólnodostępny <==


foto: Stowarzyszenie Wspólny Las
IB /

VIDEO

ZDJĘCIA

Podobne artykuły

Back to top button