Kultura

Z bibliotecznego archiwum / Kierownicy i dyrektorzy biblioteki w Brzesku

Rok jubileuszowy, w którym świętowane będzie 75-lecie działalności brzeskiej biblioteki, to dobry moment także na wspomnienie dawnych kierowników i dyrektorów, którzy stali na czele naszej książnicy, dbając o jej prawidłowe funkcjonowanie oraz rozwój kultury i czytelnictwa w mieście i regionie.
Zapraszamy na kolejny materiał z cyklu „Z bibliotecznego archiwum” przybliżający sylwetki ważnych postaci z historii brzeskiej biblioteki.
Wcześniejsze wpisy dostępne pod linkiem: https://www.bibliotekabrzesko.pl/z-bibliotecznego…
Pierwsza biblioteka publiczna w Brzesku powstała w 1946 r. pod nazwą Powiatowej Biblioteki Publicznej. W 1947 roku z zasobów Biblioteki Powiatowej wydzielono część księgozbioru i utworzono Miejską Bibliotekę Publiczną, obie funkcjonowały jednak pod wspólnym kierownictwem. Pierwszym kierownikiem nowo powołanej brzeskiej książnicy była Jadwiga Dudekowa, emerytowana nauczycielka, która przed podjęciem pracy ukończyła kurs bibliotekarski. Wraz z objęciem stanowiska rozpoczęła pracę nad porządkowaniem księgozbioru. Swoją funkcję sprawowała do roku 1949, następnie na krótko przejął ją Artur Lenczowski.
Jeszcze w tym samym roku stanowisko kierownika objęła Maria Pawlik, która do Brzeska przybyła z Łabiszyna w województwie bydgoskim. Biblioteka, w której przypadło jej pracować, była pierwszą i ostatnią placówką w jej życiu zawodowym. Początki jej pionierskiej pracy były bardzo trudne, z pełnym zaangażowaniem przystąpiła jednak do działania i rozpoczęła tworzenie sieci bibliotecznej w powiecie brzeskim (biblioteki gminne i punkty biblioteczne). W 1979 roku, po 30 latach kierowania biblioteką, przeszła na zasłużoną emeryturę.
Od sierpnia 1979 roku do czerwca 1995 roku funkcję dyrektora biblioteki pełniła Zofia Taflińska. Kontynuując dorobek pracy poprzedniej dyrektor, dbała o stałe powiększanie się księgozbioru i rozwijanie działalności promującej kulturę i bibliotekę. Swoje doświadczenia zawodowe wykorzystywała także aktywnie działając w Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich.
31 lipca 1995 roku w wyniku konkursu nowym dyrektorem biblioteki została Maria Marek, która zastąpiła odchodzącą na emeryturę Zofię Taflińską. Pracę w brzeskiej bibliotece rozpoczęła w 1971 roku od prowadzenia Filii nr 1 w Brzesku, następnie pracowała w Oddziale dla Dzieci, a od 1983 roku do chwili objęcia stanowiska dyrektora prowadziła Dział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów. Sprawując swoje stanowisko Maria Marek w sposób szczególny zabiegała o modernizację lokali bibliotecznych, a w późniejszym czasie także o przeznaczenie dla biblioteki nowego, dostosowanego do potrzeb instytucji obiektu. Te wieloletnie starania odniosły sukces, czego efektem jest obecna siedziba biblioteki w budynku Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Brzesku.
W 2016 r. nowym dyrektorem Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku zostaje Karina Legutek, która sprawuje tę funkcję także obecnie. Wcześniej, od 2003 r. była kierownikiem Oddziału dla Dzieci. W ciągu ostatnich kilku lat w bibliotece funkcjonującej pod kierunkiem Kariny Legutek zachodzi wiele zmian i modernizacji – w kolejnych filiach wdrażany jest system wypożyczeń elektronicznych, poszerza się oferta publikacji cyfrowych, biblioteka coraz prężniej działa także online. Wraz z jubileuszem biblioteki, 10-lecie swojego istnienia świętuje także Klub Maluszka, cieszący się bardzo dużym zainteresowaniem cykl zajęć dla najmłodszych dzieci, którego inicjatorką i prowadzącą jest właśnie obecna dyrektor biblioteki.
PiMB Brzesko
Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast