ADV
Wiadomości
Trending

Zagłosuj i wybierz zwycięzcę 8. edycji programu InicJaTyWy!

Trwa drugi etap programu InicJaTyWy. W internetowym głosowaniu zostanie wybranych 10 projektów, które otrzymają granty na realizację. Głosowanie trwa do 16 maja 2021 r. Wybierz swój ulubiony projekt i zagłosuj.

Do tegorocznej edycji konkursu InicJaTyWy organizacje zgłosiły blisko 30 projektów. Z powiatu brzeskiego i sierpeckiego do drugiego etapu, czyli głosowania internautów zakwalifikowały się 24 wyjątkowe inicjatywy. Granty o łącznej wartości 100 tys. zł (4 granty z kategorii „projekty na rzecz społeczności lokalnych” i 6 grantów „na rzecz poprawy świadomości ekologicznej”) otrzyma 10 organizacji z Brzeska, Sierpca i okolic, na które internauci oddadzą największą liczbę głosów.

Głosy oddawać można do 16 maja 2021 r. na www.inicjatywy.com.pl, gdzie opisane są wszystkie zgłoszone inicjatywy. Wystarczy na stronie głównej wybrać przycisk ”Zagłosuj na inicjatywy z powiatu brzeskiego lub sierpeckiego”, a następnie zapoznać się z projektami i kliknąć „Oddaj głos” pod jednym z nich oraz potwierdzić ważność głosu klikając w link w wiadomości przesłanej na wskazany przez głosującego e-mail.

ODDAJ SWÓJ GŁOS I ZMIEŃ SWOJE OTOCZENIE www.inicjatywy.com.pl <==

Po zakończeniu etapu głosowania Internautów  liczba oddanych głosów zostanie podliczona i wygrają inicjatywy, które zdobędą największą ilość głosów w swoim regionie w swojej kategorii. Zwycięzców poznamy już 2 czerwca 2021 r.

INICJATYWY Z POWIATU BRZESKIEGO

Projekty na rzecz społeczności lokalnych
Defibrylator AED – urządzenie ratujące życie
Ochotnicza Straż Pożarna w Zawadzie Uszewskiej
Defibrylator AED może zostać zamontowany w centrum wsi na Domu Ludowym, aby był dostępny dla wszystkich mieszkańców. Publiczna dostępność defibrylatora zwiększa szanse na przeżycie poszkodowanego nawet o kilkadziesiąt procent.

Zakup i montaż urządzenia pozwoli zwiększyć kompetencje i umiejętności mieszkańców z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w nagłych wypadkach związanych m.in. z zatrzymaniem krążenia. W ramach inicjatywy zostaną również przeprowadzone szkolenia dla osób dorosłych – w jaki sposób korzystać z AED oraz elementami pierwszej pomocy przedmedycznej.

Rewitalizacja zieleni na Brzeskim Rynku – etap końcowy
Miejski Ośrodek Kultury
Projekt rewitalizacji zieleni miejskiej będzie realizowany w zabytkowej części Starego Miasta. Rynek Brzeski jest centrum życia kulturalnego miasta – miejscem organizacji koncertów muzycznych, jarmarków, koncertów oraz stanowi przestrzeń do relaksu i spotkań mieszkańców.

Tegoroczna inicjatywa jest ostatnim etapem inwestycji polegającej na odnowieniu zieleni przyulicznej miasta oraz przywróceniu dawnej świetności zaniedbanym terenom zielonym. Nasadzenie roślinności wpłynie na poprawę jakości powietrza, a rośliny nektarodajne zastosowane podczas nasadzeń będą służyły również ochronie pszczół.

Zakątek regionalnych smaków w Krainie Vesny
Stowarzyszenie Regiony Nowych Szans „Vesna”
W Gnojniku powstaje Kraina Vesny – miejsce wyposażone w różne strefy aktywności. Wygrany grant pozwoli na stworzenie w Krainie „Zakątka regionalnych smaków” z zapleczem do wypieku, wędzenia i suszenia. poprzez doposażenie strefy w wolnostojący piec wielofunkcyjny.

Pod już istniejącą altaną stanie regionalna kuchnia, gdzie prowadzone będą działania edukacyjne, integracyjne oraz aktywizujące społeczność lokalną. W ramach projektu odbędzie się spotkanie organizacyjne polegające na zaproszeniu do wspólnego działania lokalną społeczność i wolontariuszy, a zwieńczeniem akcji będzie degustacja potraw przygotowanych w “Regionalnych smakach w Krainie Vesny”.

Zwiedzaj z Jakubem
Klub Sportowy Jakub
Projekt „Zwiedzaj z Jakubem” ma na celu wyeksponowanie najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc w okolicach Brzeska. W tym celu zamontowane zostaną tablice informujące o wyjątkowych miejscach – atrakcjach turystycznych na szlaku św. Jakuba w powiecie brzeskim.

Głównym celem projektu jest poprawa świadomości turystów i mieszkańców na temat walorów powiatu brzeskiego, zabytkowych obiektów i wyjątkowych miejsc. W ramach inicjatywy odbędzie się również akcja promocyjna projektu polegająca na organizacji przejścia wybranym fragmentem szlaku św. Jakuba, w którym znajdować się będą nowo utworzone tablice informacyjne.

Projekty na rzecz poprawy świadomości ekologicznej
Jak być bardziej EKO
– Kuchnia “Zero Waste”
Koło Gospodyń Wiejskich “Szpilki” w Buczu
Akcja polega na wyposażeniu EKO kuchni w Domu Ludowym w Buczu oraz akcji edukacyjnej „Jak być bardziej EKO”, która pokaże w jaki sposób każdy z nas może sprawić, aby kuchnia była bardziej EKO.

Jeżeli organizacja wygra grant przeznaczy go na zakup i montaż urządzeń i sprzętów do oszczędzania wody, energii oraz środowiska. Zamontowane zostaną również kosze do segregacji odpadów, a na ścianach zawisną tablice edukacyjne i informacyjne nt. zasad segregacji odpadów opakowaniowych. Zwieńczeniem projektu będzie nagranie filmu edukacyjnego, a także warsztaty kulinarne ZERO WASTE, pokazujące jak optymalizować ilość odpadów opakowaniowych w życiu codziennym.

Czysto, aż się świeci!
– Bucze segreguje śmieci
OSP Bucze
Projekt polega na zakupie i zamontowaniu koszy oraz tablic informacyjnych w całej miejscowości Bucze. Kosze do segregacji śmieci staną na placu zabaw, Orliku, klubie sportowym oraz w remizie OSP. Dodatkowo zakupione i zamontowane zostaną kosze, które ustawione zostaną przy przystankach i wiatach przystankowych oraz zgniatarki do butelek PET i puszek w budynkach użyteczności publicznej.

W tych samych miejscach pojawią się również tablice informacyjne i naklejki informujące o zasadach segregacji śmieci i zachowań dobrych dla środowiska. Zwieńczeniem projektu będzie akcja sprzątania świata, w której chętni mieszkańcy wraz z druhami OSP przejdą całą miejscowość i pozbierają zalegające w krzakach i rowach śmieci.

Twórczy recykling
Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Czchowie
Artystyczne triki, ciekawe wykłady i hasła ekologiczne są tematem projektu eko-edukacji w Czchowie.

Będą to:
1. Spotkania dot. recyklingu i systemu segregacji odpadów.
2. Warsztaty twórczego recyklingu – z odpadów szklanych (technika decoupage’u, witrażowa), papierowych (wiklina papierowa, papier mache z gazet), a także plastiku (biżuteria, kwiaty, ozdoby).
3.Warsztaty „recykling w ogrodzie” – butelkowe kwietniki, a także odzyskiwanie surowców wtórnych metalowych, z których powstanie kwietnik w kształcie Zamku w Czchowie, który stanie na rynku.

EkoSiatkarze sprzątają świat
Instytut Rozwoju Regionalnego – Stowarzyszenie
To projekt sprzątania odpadów wraz z segregacją opakowań na jednym z osiedli w Brzesku. Jego częścią będzie również stworzenie wyjątkowej fotorelacji i filmu oraz wydanie plakatów dot. ochrony środowiska.

Uczestnicy projektu (ok. 200 osób) mają szansę dostrzec „problem opakowań” (tj. rosnącej konsumpcji towarów jednorazowych, większej ilośći wysypisk, śmieci w lasach i zakątkach przyrodniczych). Ekosiatkarze, czyli mieszkańcy Brzeska, którzy wezmą udział w akcji sprzątania otrzymają ekotorbę, a najlepsi zbieracze butelki na wodę z filtrem. Plakaty, które zostaną wydane, będą promowały ideę oszczędzania energii, wody, zbiórek elektrośmieci i używania wielorazowych opakowań.

Piękno kulturowe i przyrodnicze Ziemi Czchowskiej
Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Czchowskiej
Projekt ma na celu wyznaczenie i oznakowanie szlaku turystycznego wokół atrakcyjnych miejsc Czchowa. Miasteczko Czchów z częściowo odbudowanym zamkiem wraz z otaczającym go parkiem jest wyjątkowym miejscem w regionie.

Istniejącą atrakcję Stowarzyszenie chce połączyć szlakiem z innymi miejscami starego Czchowa, a także oznakować tablicami informacyjnymi. Mieszkańcy będą mogli wziąć udział w konkursie na nazwę szlaku. Projekt zakłada również odnalezienie „źródełka św. Kingi”, a także adaptacje miejsca jako atrakcji turystycznej (umieszczenie tablicy z legendą) oraz obsadzenie miejsca roślinami. Projekt zakończy gra terenowa dla mieszkańców.

Mini ogród sensoryczny w parku przy Pałacu Kępińskich
Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej
W parku przy Pałacu Kępińskich może powstać wyjątkowy ogród sensoryczny. Park w Szczurowej jest sercem wsi – to piękna, zielona wyspa, która razem z zabudowaniami tworzy kompleks parkowo-pałacowy. W północnej jego części znajduje się zaniedbana część parku z okrągłą plastikową konstrukcją.

To właśnie w tym miejscu Centrum kultury planuje stworzyć mini-ogród sensoryczny. Istniejący już okrąg zostanie podzielony na 18 mniejszych części w 12 z nich posadzone zostaną zakupione wcześniej rośliny i krzewy ozdobne, a w pozostałych 6 wysypana zostanie kora oraz ozdobne kamyczki. Całość zostanie zaprojektowana oraz skomponowana w taki sposób, aby cieszyła oko każdego spacerowicza.

Rewitalizacja okocimskich witraży
Stowarzyszenie Miłośników Browaru Okocim
Celem projektu jest uratowanie od całkowitego zniszczenia unikatowych witraży w Browarze Okocim.

Witraże były zamontowane w drzwiach wejściowych wahadłowych do piwnic fermentacji. Wykonane zostały ze szkła witrażowego, antycznego, ręcznie dmuchanego. W warstwie malatury zastosowano farby konturowe, laserunkowe, patyny, srebra. Po latach w witrażach są uszkodzone mechanicznie elementy szklane oraz brakuje większego fragmentu jednej z kwater.

Wygrany grant pozwoli na odnowienie zabytków, której dalej będą cieszyć oko mieszkańców oraz turystów i stanowić wartość historyczną Browaru Okocim.

Słońce nas zasila i motywuje do działania
Ochotnicza Straż Pożarna Łoniowa
Projekt zakłada montaż instalacji fotowoltaicznej, która ograniczy zużycie energii elektrycznej w remizie i amfiteatrze letnim. Fotowoltaika jako odnawialne źródło energii jest przyjazna dla środowiska naturalnego, nie generuje hałasu i zanieczyszczeń, a pozwala ograniczyć koszty zużycia energii.

Instalacja będzie umiejscowiona na ścianach bocznych elewacji budynku remizy. Instalacja tego typu rozwiązania ma zachęcić mieszkańców do podobnych działań oszczędzających środowisko naturalne – urządzenia będą podświetlone również nocą, aby zwrócić uwagę na pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych. Instalacja będzie współfinansowana z zasobów Gminy Dębno oraz Zepołu pieśni i tańca Łoniowiacy.

inicjatywy.com.pl

Podobne artykuły

Back to top button