ADV
1
KulturaPowiat TarnowskiWiadomości
Trending

Zagłosuj na dom rodzinny Wincentego Witosa w plebiscycie „TURYSTYCZNE SKARBY MAŁOPOLSKI”

„Stara zagroda”- dom rodzinny Wincentego Witosa, w którym przyszedł na świat i dzieciństwo spędził późniejszy premier Polski bierze udział w plebiscycie „TURYSTYCZNE SKARBY MAŁOPOLSKI” – konkurs na najlepsze oferty i produkty turystyczne Województwa Małopolskiego – V edycja, 2023 W KATEGORII UNIKATOWA ATRAKCJA TURYSTYCZNA.

Aby oddać głos wystarczy kliknąć w link poniżej, wpisać swój adres e-mil a następnie odnaleźć odpowiednią kategorię i kliknąć w zdjęcie „starej zagrody” Wincentego Witosa
https://konkurs.visitmalopolska.pl/konkursy-5/glosowanie

Potwierdzenie oddanego głosu staje się faktem po kliknięciu w link który zostanie wysłany na skrzynkę odbiorczą !

W pokrytym strzechą domu wiejskim, zbudowanym w galicyjskim stylu w 1814 r. w przysiółku Dwudniaki we wsi Wierzchosławice, urodził się w roku 1874 Wincenty Witos -trzykrotny premier Polski. W domu na Dwudniakach, zwanym „Starą Zagrodą”, spędził dzieciństwo i młodość. Z tego miejsca wychodził do pierwszych publicznych aktywności w samorządzie, parlamencie lwowskim i wiedeńskim. Zgromadzone eksponaty etnograficzne to sprawne przedmioty i narzędzia gospodarcze używane na galicyjskiej wsi w ubiegłym stuleciu. 200-letnia Zagroda stanowi autentyczny przykład budownictwa wiejskiego galicyjskiej wsi. W obejściu znajduje się stodoła jako przybudówka i studnia z żurawiem. Zagroda jest własnością Towarzystwa Przyjaciół Muzeum W. Witosa. Wpisana do rejestru zabytków, udostępniana jest zwiedzającym. W zagrodzie odbyły się Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego i narodowe czytanie ,,Wesela” Wyspiańskiego. Świadkiem wydarzeń z ubiegłego stulecia jest rosnąca kilkudziesięcioletnia lipa – pomnik przyrody.

TPMWW

Dom rodzinny W. Witosa, fot. J. Nowostawska-Gyalókay MIK 2017

Podobne artykuły

Back to top button