ADV
WiadomościWideo
na czasie

Zanieczyszczenie Uszwicy. Inspektorzy WIOŚ badają sprawę

Martwe ryby, duszący smród i nietypowy kolor wody – taki obraz rzeki Uszwicy zaniepokoił wielu mieszkańców Brzeska którzy zgłosili ten stan zarówno na Policję, jak i do inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Służby podjęły działania już w poniedziałek 21 lipca 2025. Sytuacja na Uszwicy wywołała poruszenie wśród lokalnej społeczności, która od dawna obserwuje postępującą degradację rzeki.

W czwartek 24 lipca 2025 r. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie przedstawił sprawozdanie dotyczace dotychczas podejmowanych działań związanych z zanieczyszczeniem Uszwicy.

Zgłoszenie o zanieczyszczeniu wód powierzchniowych rzeki Uszwica oraz o śnięciu ryb w poniedziałek 21 lipca 2025 roku, w godzinach wieczornych, było powodem interwencji inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w terenie.

Po otrzymaniu zgłoszenia i lustracji terenu dokonanej przez inspektorów zmianowych WIOŚ pracownik CLB GIOŚ pobrał próbki wody z rzeki Uszwica z oczyszczalni ścieków Carlsberg Company Polska S.A w m. Brzesko. Prawdopodobną przyczyną śnięcia ryb była niska zawartość tlenu w wodzie, którą stwierdzono w trakcie badań terenowych.

W dniu następnym (22 lipca 2025 r.) kontynuowano działania, gdyż o godzinie 15-stej otrzymano od Urzędu Miasta Brzesko zgłoszenie, że nadal widoczne jest zanieczyszczenie rzeki. Na miejscu zdarzenia obecni byli funkcjonariusze PSP w Brzesku. Stwierdzono bardzo niski stan wód rzeki Uszwica. Wody powierzchniowe rzeki posiadały mętną, szarą barwę – brak widocznego dna. W miejscu zgłoszenia wyczuwalny był zapach charakterystyczny dla zagniłej materii organicznej. Nie stwierdzono obecności śniętych ryb. Zaobserwowano „dziubkowanie ryb”, świadczące o niskim poziomie tlenu w rzece. Pobrano do analiz:

– próbkę wód powierzchniowych na wysokości mostu w m. Jadowniki, ul. Środkowa 2,

– próbkę wód powierzchniowych na wysokości mostu w m. Brzesko, ul. Mickiewicza tj. powyżej miejsca zdarzenia (ok. 5 km). W tym miejscu nie stwierdzono mętnego zabarwienia rzeki, stan wody był niski, a w rzece widoczne było życie biologiczne w postaci skupisk małych ryb, nie występowała uciążliwość zapachowa,

– próbki wód z dwóch wylotów z oczyszczalni ścieków Carlsberg Company Polska S.A., w m. Brzesko, znajdującej się powyżej miejsca stwierdzenia zanieczyszczenia (mętnego zabarwienia wód rzeki Uszwica w m. Jadowniki). Ścieki odprowadzane wylotami W2 i W1 były wizualnie klarowne, bez widocznych zanieczyszczeń (tj. nie posiadały mętnej barwy). Brak uciążliwości zapachowej w miejscu wylotów.

We wtorek 23 lipca 2025 roku nadal prowadzono działania w terenie. Z dokonanych obserwacji rzeki wynikało, że brunatna barwa wody rozpoczyna się na wysokości mostu drogowego na rzece przy ul. Browarnej w Brzesku. Nie zauważono śniętych ryb, jednak ryby „dziubkowały”.

W czwartek 24 lipca 2025 roku po ponownym zgłoszeniu mieszkańców i wędkarzy o zanieczyszczeniu wód powierzchniowych rzeki Uszwica, po dokonaniu oględzin i po analizie wstępnych badań terenowych podjęte zostały czynności kontrolne na terenie browaru należącego do Carlsberg.

Obecnie pracownicy CLB GIOŚ pobierają próbki osadu dennego z rzeki oraz próbki wody z rzeki Uszwica w obecności przedstawicieli Nadzoru Wodnego w Brzesku, którzy prowadzą również własne oględziny. Zaobserwowano wypływanie na powierzchnię osadów dennych z dna rzeki i drastyczny spadek tlenu w wodzie. Barwa rzeki jest bardzo ciemna i widoczne są śnięte ryby. Sytuacja na rzece będzie monitorowana również w dniu jutrzejszym tj 25 lipca 2025 r.

foto: zdjęcia nadesłane przez czytelników
WIOŚ / IB

 

VIDEO

 

ZDJĘCIA

blank blank blank blank blank blank blank blank blank blank blank blank blank blank blank blank

blank

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

Back to top button