ADV
Kultura

Zapraszamy na spacer po brzeskiej starówce / przewodnik brzeskich bibliotekarzy

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku zaprasza do odkrywania skarbów Powiatu Brzeskiego. W kolejnej części przewodnika wybór padł na Gminę Brzesko. Na swojej stronie internetowej Biblioteka opublikowała interesujący przewodnik w którym znalazły się najciekawsze atrakcje stolicy powiatu.

Brzesko jest miastem, które ma swój urok, mimo iż niewiele znajdziemy tutaj zabytków starszych niż XIX i XX wieczne. Przyczyną były pożary i powodzie, które przez stulecia dokonywały w miasteczku zniszczeń na wielką skalę. Po raz pierwszy istnienie Brzeska zostało potwierdzone w przywileju królowej Jadwigi z 1385 roku, kiedy miasta i wsie wojewody krakowskiego Spytka z Melsztyna zostały przeniesione z prawa polskiego na magdeburskie. Nie ulega jednak wątpliwości, że miasto jest starsze niż wynika to z dokumentu. Przedwojenne Brzesko było miejscem spotkania, co najmniej dwóch religii i dwóch kultur. Obecność ich współistnienia w wielu miejscach odnajdujemy do dzisiaj.

Zapraszamy na wędrówkę po mieście!

Pamiętaj! Zanim wyruszysz w podróż, nawet niezbyt daleką, warto dobrze do niej się przygotować, np. uzbroić w wiedzę. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku zaprasza do poszukiwania wiedzy w jej murach i korzystania z bogatych zbiorów regionalnych. Zapraszamy! – zachęcają pracownicy Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku.

Więcej szczegółów na stronie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku:

Zapraszamy na spacer po brzeskiej starówce <==

 

Do tej pory w cyklu pojawiły się m.in:

Skarby gminy Dębno – od średniowiecza do współczesności  <==

Na pograniczu regionów — Iwkowa <==

Foto: Arthur Paley

PiMBP Brzesko

Podobne artykuły

Sprawdź również
Close
Back to top button