ADV
WiadomościWideo
Trending

Zderzenie osobówek z autobusem wycieczkowym – powiatowe ćwiczenia „Karambol 2022” w Brzesku / zdjęcia i video

W środę 21 września 2022 r. na ulicy Szczepanowskiej i Bujaka w Brzesku zostały przeprowadzone powiatowe ćwiczenia z udziałem Małopolskiej Brygady Odwodowej (Kompania Gaśnicza „TARNÓW” oraz Pluton Ratownictwa Medycznego „MEDYK”. Główne założenie ćwiczeń to zdarzenie trzech samochodów osobowych oraz autokaru.

VIDEO

– W Brzesku na ul. Bujaka dochodzi do zderzenia dwóch samochodów osobowych z autobusem wycieczkowym. Po uderzeniu autobus przewraca się na bok poza jezdnię, w pojeździe jest kilkadziesiąt osób poszkodowanych. Jedna z osobówek leży na dachu, w obu samochodach są zakleszczeni ranni. W trakcie udzielania pomocy poszkodowanym dochodzi do kolejnego zdarzenia. Kierujący samochodem dostawczym próbując ominąć wypadek uderza w drzewo, samochód zaczyna się palić, a następnie las. Istnieje zagrożenie, że pożar rozprzestrzeni się na cały kompleks leśny i pobliskie zabudowania – to scenariusz ćwiczeń pod kryptonimem Karambol, zainicjowanych przez Państwową Straż Pożarną w Brzesku, które miały na celu doskonalenie współdziałania służb ratunkowych.

O całym zdarzeniu zostają powiadomione służby, trwa akcja ratownicza, uwalnianie osób z pojazdów i udzielanie pomocy poszkodowanym. Policjanci m.in. odgradzają teren nie dopuszczając osób postronnych, pomagają w ewakuacji osób poszkodowanych, zapewniają drożność dróg dojazdowych i wyznaczają objazdy, informują ludność o miejscowym zagrożeniu (pożar). Ponadto ustalają przyczyny zdarzenia oraz zabezpieczają ślady na miejscu. W działania zaangażowana jest Policja, Państwowa Straż Pożarna, Ochotnicza Straż Pożarna, Zespół Ratownictwa Medycznego, Starosta Brzeski i pracownicy Starostwa Powiatowego w Brzesku oraz obserwatorzy z innych instytucji z powiatu brzeskiego – opisuje przbieg ćwiczeń Ewelina Buda rzeczniczka prasowa Komendy Powiatowej Policji w Brzesku.

Celem ćwiczenia było doskonalenie współdziałania służb i instytucji wspomagających podczas zdarzenia masowego oraz doskonalenie kierowania działaniami ratowniczymi w trakcie wypadku z dużą ilością osób poszkodowanych. Podczas działań sprawdzono m.in. system alarmowania i powiadamiania służb, organizacji sztabu i współdziałania ze służbami, organizacji łączności i systemu wymiany informacji pomiędzy poszczególnymi służbami.

W ćwiczeniach uczestniczyli:

– KP PSP Brzesko

– przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie,

– OSP KSRG z terenu powiatu brzeskiego

– Pluton Ratownictwa Medycznego „MEDYK”

– Kompania Gaśnicza „TARNÓW”

– ZRM Brzesko

– Komenda Powiatowa Policji w Brzesku

– Starostwo Powiatowe w Brzesku

– Urząd Miasta Brzesko

Opis założeń:

EPIZOD I

Wypadek komunikacyjny – zderzenie pojazdu przewożącego liczną grupę podróżujących wraz z pojazdami osobowymi. Łącznie w zdarzeniu zostało poszkodowanych 32 osoby.

Po przeprowadzeniu Triagu osoby poszkodowane otrzymały priorytety ratowniczo transportowe 15 osób w kolorze czerwonym, 3 osoby w kolorze żółtym, 10 osób w kolorze zielonym, 4 osoby kolor czarnym.

EPIZOD II

Pożar samochodu dostawczego i przyległego lasu w odległości ok. 500 m od pierwszego zdarzenia doszło do wypadku samochodu dostawczego, jedna osoba została poszkodowana. Działania miały na celu zabezpieczenie miejsca zdarzenia, udzielenie pomocy medycznej poszkodowanemu oraz działania gaśnicze pojazdu oraz terenu leśnego.

foto: Maciej Mazur

Opracowanie: asp. Dominik Machał / KPP w Brzesku

Galeria zdjęć

Podobne artykuły

3 Comments

  1. czy ktoś może mi wskazać w którym miejscu jest ul. Bujaka? Na żadnej mapie nie mogę zlokalizować tej ulicy, nawet tej do prowadzenia numeracji nieruchomości.

Back to top button