WiadomościWideo
Trending

Zespół Śląsk zaśpiewa kolędy w Bazylice Mniejszej w Szczepanowie / 18 grudnia 2020 r.

W piątek 18 grudnia 2020 tj. w piątek o godzinie 18.oo w Bazylice Mniejszej w Szczepanowie, odbędzie się nagranie koncertu kolęd pt. ‟Błogosław Ojczyznę miłą” w wykonaniu solistów oraz chóru Zespołu Pieśni i Tańca ‟Śląsk”.

Koncert będzie transmitowany przez Telewizję TRWAM m.in. w Wigilię Bożego Narodzenia, w Boże Narodzenie i późniejszych terminach. W związku z nagraniem koncertu do Szczepanowa przybędzie wielu artystów, a także orkiestra, w sumie około 50 osób.

– Będzie to niepowtarzalny wieczór polskich kolęd i pastorałek z najbardziej polskiego miejsca w ojczyźnie, czyli Sanktuarium Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Szczepanowie. Zabrzmią tradycyjne – bożonarodzeniowe utwory w wytwornych, opracowaniach muzycznych, z udziałem solistów ze świata rozrywki i opery – mówi ks. prałat Władysław Pasiut, kustosz Sanktuarium Świętego Stanisława w Szczepanowie.

Wieczór kolęd poprzedzi 10 minutowy reportaż o Sanktuarium św. Stanisława i Parafii w Szczepanowie, a także społeczności lokalnej – pokazanej w czasie przygotowań świątecznych.

Ze względu na trwającą pandemię i zakaz zgromadzeń, koncert będzie nagrywany niestety bez udziału wiernych. Koncert kolęd to kolejne wydarzenie jakie zostanie nagrane w Szczepanowie we współpracy z Telewizją Trwam. W marcu 2020 r. dokonano nagrania Gorzkich Żali w szczepanowskiej bazylice, a następnie trzykrotnie retransmitowano w okresie Wielkiego Postu.

Wsparcie koncertu

Organizacja koncertu to duże wyzwanie logistyczne i finansowe dla Parafii Szczepanów. Dlatego też organizatorzy apelują o wsparcie finansowe tego przedsięwzięcia. Wszystkie wpłaty, które zostaną przekazane jako darowizny na cele kultu religijnego, z dopiskiem ‟Koncert Kolęd”, będzie można odpisać sobie przy rozliczeniu podatku dochodowego.

Parafia musi zapewnić dla artystów oraz obsługi technicznej m.in. hotel, wyżywienie, a także częściowe wynagrodzenie dla orkiestry, artystów, wynajem agregatu prądotwórczego, oświetlenie Bazyliki i prowadzącym koncert.

Z powodu pandemii koronawirusa SARS-Cov-2 znaleźliśmy się w rzeczywistości, którą z pewnością można określić jako największy kryzys światowy ostatnich dekad. Cierpi na tym również kultura. Dlatego cenne są wszelkie inicjatywy, które pozwalają objąć mecenatem artystów, a równocześnie dać namiastkę normalności – szczególnie w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

Ofiary możemy składać indywidualnie w kancelarii parafialnej oraz na konto Parafii z dopiskiem ‟Koncert Kolęd”.

Dane do przelewu 

Rzymsko-Katolicka Parafia
p.w. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika
ul. Św. Stanisława 2
32-823 Szczepanów

Nr konta: Nr konta: PKO BP. SA. Inteligo
59 1020 4984 0000 4402 0051 5809

Tytułem: ‟Koncert Kolęd”

 

O Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk”

Droga do dzisiejszej wielkości Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” rozpoczęła się 1 lipca 1953 roku. Jest zespołem artystycznym o ogromnych możliwościach wykonawczych, występującym nie tylko na wielkich światowych scenach, lecz także w miejscowościach na co dzień pozbawionych dostępu do wartościowych propozycji kulturalnych. Nadrzędną ideą działania Zespołu jest ukazywanie bogactwa źródeł kultury śląskiej na tle spuścizny innych regionów kraju.

Ponad stuosobowy skład artystyczny obejmuje chór, balet i orkiestrę. Poziom artystyczny Zespołu przyniósł mu uznanie na całym świecie, liczne nagrody i dyplomy honorowe. „Śląsk” odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach. Zespół dał ponad 8 tysięcy koncertów dla ponad 26 milionów widzów.

Obecnie w repertuarze Zespołu znajduje się kilkanaście różnorodnych form artystycznych – od wielkich widowisk przynoszących barwną i dynamiczną panoramę folkloru wszystkich regionów kraju, poprzez wielce efektowne koncerty edukacyjne, aż po prezentacje muzyki klasycznej i sakralnej.

foto: twitter@zespolslask

IB / bazylikaszczepanow.pl / zespolslask.pl

Koncert kolęd w wykonaniu Zespołu Śląsk z 4 stycznia 2020 r.

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast