SportWiadomości
Trending

Złote piłkarki z TS Iskra Tarnów!

Po brązie w Mistrzostwach Polski w futsalu, niedawnym srebrze w Mistrzostwach Polski U-15 przyszedł czas na złoto. Oto bowiem w środę 28 czerwca 2023 r. w Ustroniu kadra Małopolski, w której dominują dziewczyny z TS Iskry Tarnów wywalczyła 1 miejsce w ramach odbywającej się tam Spartakiady Młodzieży.

Wśród zawodniczek Iskry Tarnów jest silna reprezentacja dziewczyn z Gminy Dębno, a konkretnie z Łysej Góry, Dębna, Sufczyna, Porąbki Uszewskiej i Dołów oraz z Gminy Gnojnik – z Biesiadek.

Reprezentacja Małopolskiego Związku Piłki Nożnej dziewcząt U-15 została mistrzem Polski podczas XXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Letnich Śląskie 2023! W finale, rozegranym w Ustroniu, Małopolanki pokonały Mazowsze 1-0. Wielkie gratulacje dla podopiecznych trenerów Urszuli Sadurskiej i Dawida Hejmeja!

Małopolskie dziewczęta nie pozostawiły rywalkom żadnych złudzeń, wygrały wszystkie cztery turniejowe mecze, zdobyły 13 goli, żadnego nie straciły. Natalia Skrok z 4 golami na koncie została królową strzelczyń, a Zuzanna Gniłka najlepszą bramkarką.

Piłkarski turniej od kilku lat poświęcony jest pamięci wybitnej postaci w polskim żeńskim futbolu – Irenie Półtorak.

Małopolski ZPN – Mazowiecki ZPN 1-0 (1-0)
1-0 Emilia Kościelniak 6
Sędziowały: Aleksandra Łapa oraz Sabina Czarnecka i Edyta Mazur (Śląsk). Widzów 200.
MAŁOPOLSKI ZPN: Zuzanna Gniłka – Gabriela Krawczyk, Patrycja Matuszczyk, Liwia Prochwicz, Nikola Słonka – Julia Ostrowska, Blanka Zając, Julia Sieczka, Emilia Sabuda, Natalia Skrok – Emilia Kościelniak oraz Milena Gołąb, Karolina Najberek, Julia Dziurdzia, Agata Kwarciak, Lena Romanowska, Sandra Dziurda, Zuzanna Wróbel.
MAZOWIECKI ZPN: Zofia Kwiatkowska – Oliwia Pietrzykowska, Amelia Kalita-Gręda, Natalia Wyrwaś, Kseniya Konanova, Pola Rogowiecka, Adrianna Markiewicz, Weronika Araśniewicz, Karolina Michalak, Zofia Tomaszewska, Anita Rejnin oraz Anna Sudoł, Daria Leśniowska, Roksana Gunia, Gabriela Jankiewicz, Anna Nurkiewicz, Oliwia Sanetas, Amelia Jancewicz.

Finałowy mecz z Mazowieckim ZPN zaczął się znakomicie, bowiem w 6. minucie kapitalną akcję prawą stroną przeprowadziła Julia Ostrowska. Minąwszy trzy rywalki dograła do Emilii Kościelniak, która z bliska skierowała piłkę do bramki.

– To był nasz plan taktyczny, by szybko strzelić bramkę i dziewczyny zrobiły, co trzeba – mówiła po meczu trener Urszula Sadurska.

W pierwszej połowie zawodniczki z Małopolski w pełni kontrolowały grę, a dzięki dobrej grze w środku pola Liwii Prochwicz i Julii Sieczki każda próba rywalek była gaszona w zarodku. Tuż przed końcem pierwszej połowy ciekawym uderzeniem popisała się Zuzanna Wróbel, ale piłka poszybowała nad poprzeczką.

W drugiej połowie gra coraz bardziej się wyrównywała, zaś w końcówce przewagę osiągnęły dążące do wyrównania rywalki. Małopolanki znakomitą okazję do podwyższenia wyniku miały w 53. minucie, gdy po zagraniu Blanki Zając Emilia Sabuda popędziła na bramkę i oddała mocny strzał, po którym piłka odbiła się od słupka. Przejęła ją Emilia Kościelniak, ale po jej strzale udanie interweniowała bramkarka. Potem okazje stwarzały już tylko rywalki. W 55. minucie futbolówka po strzale Adrianny Markiewicz trafiła w słupek, a po chwili na wysokości zadania stanęła Zuzanna Gniłka parując na poprzeczkę piłkę po strzale Weroniki Araśniewicz. Kilka minut później zabrzmiał ostatni gwizdek sędziego i w obozie Małopolski zapanowała euforia.

Medale i puchary wręczali: wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej i prezes Śląskiego ZPN Henryk Kula, przewodniczący Komisji Piłkarstwa Kobiecego w PZPN i prezes Lubelskiego ZPN Zbigniew Bartnik oraz członek zarządu Śląskiego ZPN Józef Grząba. Puchar dla zwycięskiego zespołu wręczyli wspólnie Zbigniew Bartnik i prezes Małopolskiego Związku Piłki Nożnej Ryszard Kołtun, a odebrała go kapitan Patrycja Matuszczyk.

Droga, która doprowadziła dziewczęta z Małopolski do tytułu zaczęła się niemal rok temu, gdy zarząd Małopolskiego Związku Piłki Nożnej postanowił powierzyć opiekę nad “kadrą olimpijską” dwójce szerzej nieznanych do tej pory szkoleniowców Urszuli Sadurskiej i Dawidowi Hejmejowi. Ci wzięli się do solidnej pracy, w efekcie w kadrze wystąpiły dokładnie wyselekcjonowane zawodniczki. Znalazło się w niej miejsce dla futbolistek m.in. z niewielkiej Brzeźnicy, Suchej Beskidzkiej, małego Targowiska, a także z Krakowa i Tarnowa. Przygotowania, zgrupowania, cykl kwalifikacyjny do OOM to wiele godzin pracy i osobistych wyrzeczeń. Oby dla tych młodych zawodniczek był to złoty początek pięknych karier.

Trenerzy reprezentacji MZPN: Urszula Sadurska i Dawid Hejmej oraz Jarosław Bochenek (trener bramkarek); Jędrzej Majta (fizjoterapeuta).

Drużynie MZPN kibicowali rodzice i rodziny zawodniczek, przedstawiciele klubów małopolskich, trener koordynator MZPN Krzysztof Szopa, przewodniczący komisji piłki kobiecej MZPN Artur Krzeszowiak i prezes MZPN Ryszard Kołtun.