ADV
Wiadomości
Trending

Polemiki w sprawie bocianiego gniazda z Jasienia ciąg dalszy

Na naszą skrzynkę redakcyjną otrzymaliśmy kolejną wiadomość w sprawie bocianiego gniazda w Jasieniu. Pozwalamy sobie przytoczyć ją w całości.

W nawiązaniu do artykułu „Gniazdo widmo istnieje” należy uściślić, że platforma umieszczona na słupie po przeciwnej stronie drogi nie jest „przeniesionym gniazdem” (fot. z sierpnia 2021r.).

Po usunięciu gniazda przez pracowników Tauronu nie zostało ono posadowione na tejże platformie. Na niej położono kilka gałązek, bociany nie wykazały zainteresowania tym miejscem. Zaczęły budowę gniazda od podstaw w miejscu usuniętego (wiosna 2022r.). Wtedy właściciel posesji systematycznie je płoszył. Tego roku (luty 2023) na tę platformę dołożono fragmenty tego gniazda, które bocian zdołał wybudować na nowo w 2022r. A słup skutecznie „zabezpieczono” przed „powrotem bocianów do gniazd”… Jeśli ktoś w tej kwestii powołuje się na opinię Ochrony Środowiska to jest żenujące… A może odpowiednia komórka (Ochrona Środowiska) sama powinna się wypowiedzieć i dogłębnie poznać historię tegoż gniazda, które nie jest widmem, ono zniknęło. A skoro tak, to pytanie do pracowników Ochrony Środowiska… Co się z nim stało?

Autor artykułu „Gniazdo widmo istnieje” informuje o zaleceniu przez Ochronę Środowiska, która „pozwoliła na ich (kolców) zamontowanie pod warunkiem jeżeli Tauron wykona na pobliskim słupie platformy, na której mogą spokojnie powrócić na wiosnę bociany”.

Ale bociany już powróciły zeszłej wiosny i nie zastały starego gniazda. Na zamontowanej przez Tauron platformie leżało kilka gałązek – bociany nie wykazały zainteresowania tym miejscem. Ich duże gniazdo, w którym przebywały 10 lat bezpowrotnie zniknęło. A montaż kolców miał miejsce w tych dniach (luty 2023), rok po usunięciu gniazda… żeby bociany nie mogły już w żaden sposób go odbudować.

Człowiek udowodnił swoją przewagę nad ptakiem, który jest tylko gościem w Polsce.

A smutek pogłębia fakt powoływania się na przepisy prawne i instytucje państwowe.

Wszystkie artykuły nt bocianiego gniazda na ul. Wiedeńskiej w Jasieniu

Bociany niemile widziane w Jasieniu <==

Gniazdo widmo istnieje / uzupełnienie do artykułu <==

foto: nadesłane

tekst: nadesłany

Podobne artykuły

Back to top button