ADV
Wiadomości
Trending

W weekend mocniej powieje / 17-19 lutego 2023 r.

W sporej części kraju obowiązują ostrzeżenia przed silnymi porywami wiatru. IMGW prognozuje od piątkowego wieczoru do nocy z soboty na niedzielę silny wiatr, którego porywy mogą przekraczać 70 km/h. Wszystko to za sprawą orkanu Otto.

Zachowajcie zasady ostrożności, zabezpieczcie lekkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr oraz nie parkujcie samochodów w pobliżu drzew.

– Od piątkowego wieczoru do nocy z soboty na niedzielę należy spodziewać się silnego wiatru, którego porywy mogą przekraczać 70 km/h (zwłaszcza w sobotnie popołudnie). Niewykluczone jest podniesienie stopnia ostrzeżenia do II, gdy prognozy wykażą możliwość pojawienia się porywów powyżej 90 km/h. Jest to związane z szybko przemieszczającym się przez Bałtyk niżem i wysokim gradientem ciśnienia nad Polską.

Przejście tego niżu wiązać się będzie oczywiście z opadami deszczu, szczególnie dużo opadów będzie właśnie w sobotę – informuje Internetowa Stacja Meteo Tarnowiec.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało do użytkowników sieci telefonii komórkowych na terenie całego kraju SMS o treści:

„Uwaga! W nocy i jutro (17/18.02) silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Unikaj otwartych przestrzeni. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr.”

Czego możemy się spodziewać?
Mówiąc o porywistym wietrze, klasyfikuje się je najczęściej wg prędkości, z jaką przemieszczają się masy powietrza oraz ze względu na rozmiar szkód, jakie mogą wyrządzić. Wichura – wiatr o prędkości do 88 km/h jest zdolny łamać drzewa, zrywać dachówki i uszkadzać budynki. Silna wichura, czyli wiatr wiejący do 102 km/h może zrywać dachy, wyrywać drzewa z korzeniami czy łamać słupy energetyczne. Natomiast przy wietrze powyżej 103 km/h, należy się liczyć z zagrożeniem życia.

Przed wystąpieniem silnych wiatrów, prosimy o zabezpieczenie przedmiotów znajdujących się poza domem, zamknięcie i zabezpieczenie okien i drzwi. Prosimy również o przestawienie pojazdów w bezpieczne miejsce i przygotować się na możliwe awarie prądu. W trakcie silnych wiatrów bezwzględnie należy unikać wychodzenia na zewnątrz.

WICHURA – JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ / Poradni Rządowego Centrum Bezpieczeństwa <==


IB / Internetowa Stacja Meteo Tarnowiec

Podobne artykuły

Back to top button