ADV
Wiadomości
Trending

Zostań GROMowładnym! Jednostka GROM rekrutuje

Do 19 lutego 2023 r. można złożyć ankietę rekrutacyjną do legendarnej polskiej jednostki wojskowej GROM. GROM jest jedną z najlepszych jednostek specjalnych na świecie. Operacje prowadzone przez operatorów budzą ciekawość, a o ich misjach krążą legendy. I choć wielu marzy o służbie w jednostce, nie każdy może być jej częścią.

Warto zauważyć, że również mieszkańcy naszego regionu pełnili służbę w tej najbardziej znanej polskiej jednostce specjalnej.

Kandydaci na operatorów muszą najpierw wypełnić ankietę (dostępna jest na stronie stronie jednostki grom.wp.mil.pl w zakładce: rekrutacja <==) i wysłać ją (mailowo) do 19 lutego.

Link do ankiety / plik pdf <==

Kto może dostać się do służby? Jednostka nie podaje szczegółowych wymagań dla cywilów, ale rekrutacja jest skierowana do osób z wykształceniem średnim lub wyższym, znających języki obce. Wysłanie dokumentów do GROM-u nie gwarantuje służby w jednostce. Wybrane osoby zostaną zaproszone do kolejnych etapów rekrutacji. Cywile, którzy kandydować będą do służby w bojówce, podobnie jak ich mundurowi koledzy, będą musieli przejść selekcję, która jest podzielona na kilka etapów. Selekcję do JW GROM przechodzi zwykle około 10 procent jej uczestników. Ci bardziej zmotywowani, którym nie powiodło się za pierwszym razem, najczęściej wracają. Jednostka daje każdemu dwie próby.

GROM powstał ponad 30 lat temu. Zadaniem jednostki od początku jej istnienia jest reagowanie na zagrożenie terroryzmem, które dotycz obywateli Polski przebywających poza granicami kraju. Żołnierze są szkoleni do działań w wodzie, na lądzie i w powietrzu. JW GROM dziedziczy tradycje cichociemnych, legendarnych spadochroniarzy AK.

W 2019 r. w Bibliotece Publicznej w Brzesku odbyło się spotkanie z NAVALem – byłym operatorem jednostki GROM. Pisaliśmy o tym w artykule:
Spotkanie z NAVALEM w brzeskiej Bibliotece / zdjęcia <==

foto: fb grom.wp.mil.pl
IB / grom.wp.mil.pl / wojsko-polskie.pl/

VIDEO

blank
Back to top button