ADV
Wiadomości
Trending

Zrzutka na polskie drony dla walczącej Ukrainy

Wojna w Ukrainie spowodowała, że wiele osob osób zaangażowało się w pomoc dla Ukrainy. W pierwszym okresie konfliktu Polacy okazali wielkie serce dla uchodźców z Ukrainy przyjmując ich w swoich domach oraz organizując zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy. Mimo upływu czasu wiele osób nadal organizuje zbiórki żywności i medykamentów dla cywilów i wojska, które trafiają bezpośrednio na Ukrainę.

Jednak by wygrać wojnę potrzebna jest broń. Najlepiej nowoczesna. Polska jest wśród krajów które są najmocniej zaangażowane w dostawy broni dla walczącej Ukrainy. Oprócz rządowej pomocy obejmującej między innymi dostawy kilkuset czołgów T-72, czy armato-haubic Krab trwają zbiórki, które mają pozwolić na zakup m.in. tureckich dronów Bayrakta, czy też polskiej amunicji krążącej Warmate.

Czas na polskie drony bojowe dla Ukrainy! Przed kilkoma dniami wystartowała zbiórka, by wspomóc Ukrainę tym razem naprawdę polskim orężem. Zbiórka pieniędzy ma na celu zakup zestawu 20 egzemplarzy amunicji krążącej Warmate wraz ze stacją naziemną od Grupy WB dla ukraińskich sił zbrojnych.

– Uwierzcie, w kwestii dronów naprawdę nie mamy się czego wstydzić. Zbieramy na zestaw dwudziestu efektorów (dronów – amunicja krążąca Warmate) oraz część naziemną służącą do obsługi. Producentem jest polska firma WB Electronics i mamy jej deklarację, że weźmie na siebie stronę organizacyjną w postaci kontaktów z stroną obdarowaną, transportu i przekazania.

Polskie drony są obecne od początku rosyjskiej inwazji i zbierają pozytywne opinie. Mamy nadzieję, że nasza mała akcja zrobi coś dobrego dla Ukrainy oraz pokaże, że produkujemy w kraju światowej klasy bezzałogowce – mówi organizatorzy zbiórki.

Jak można pomóc?
Zrzutka na drony Warmate prowadzona jest w serwisie pomagam.pl. Cel jest ambitny – potrzeba aż 4 miliony złotych. Zrzutka jest autoryzowana przez producenta dronów, oraz serwis pomagam.pl. Jak do tej pory 781 osób wpłaciło ponad 70 tysięcy złotych.

Jeżeli możecie wesprzyjcie ten cel. To również inwestycja w bezpieczeństwo Polski.

O amunicji krążącej WARMATE

Dotychczas, zestawy Warmate, oprócz do Wojska Polskiego (jako Inteligentny System Kierowany do Rażenia Celów Warmate 1 w wersji 3.0), trafiły do Ukrainy (gdzie są używane w obecnych działaniach wojennych) czy Turcji (użyte w działaniach wojennych w Libii).

Warmate ma masę własną 4 kg, długość kadłuba 1,1 m, rozpiętość skrzydeł 1,4 m. Napędzany jest silnikiem elektrycznym zasilanym z baterii, który pozwala na 1,5-godzinny lot. Jego uzbrojeniem jest wymienna głowica bojowa.  Warmate 1 używa nawigacji satelitarnej i zliczeniowej (GPS/INS) i wykonuje loty z wykorzystaniem autopilota wspomaganego systemem automatycznego śledzenia celu (videotracker).

Warmate jest przeznaczony do identyfikowania i rażenia, w zależności od zastosowanej głowicy, lekko opancerzonych celów bądź piechoty przeciwnika. Warmate może być użytkowany jako samodzielny system, przenoszony przez żołnierzy bądź przewożony, jako element zintegrowany z pojazdem. System wyposażony jestw moduły sterujące, umożliwiające pełną automatyzację większości faz lotu oraz wspieranie operatora w fazie naprowadzania na cel. Sterowanie latającym środkiem bojowym odbywa się w czasie rzeczywistym w oparciu o przekaz wideo z podsystemu obserwacyjnego. Operator ma pełną kontrolę w zakresie wyboru trybu pracy systemu, pomiędzy wielorazowym trybem rozpoznawczym a jednorazowym trybem bojowym.

foto: Zdjęcia: Grupa WB

milmag.pl / IB / pomagam.pl

Podobne artykuły

2 Comments

  1. warto zwrocic uwage jaka prowizje pobiera portal pomagam.pl -> generalnie pomagaja glownie sobie, niezly biznes

Back to top button