ADV
Wiadomości
Trending

11 nowych zakażeń Powiecie Brzeskim i 36 łóżek dla pacjentów z koronawirusem Szpitalu w Brzesku / 12 października 2020 r.

W poniedziałek 12 października 2020 r. w Powiecie Brzeskim ponownie wzrosła liczba osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. Kolejny raz testy potwierdziły koronawirusa aż u 11 osób. W oparciu o decyzję Wojewody Małopolskiego Szpital Powiatowy w Brzesku w ciągu nadchodzącego tygodnia ma zabezpieczyć łącznie 36 łóżek dla pacjentów z koronawirusem SARS-CoV-2.

Aktualnie w Powiecie Brzeskim mamy 81 aktywnych zakażeń, znacząco spadła liczba osób na kwarantannie. Dzisiaj jest to 692 osób – a więc o 245 osób mniej niż wczoraj. W porannym komunikacie służby sanitarne poinformowały o 11 nowych zakażeniach – w tym 5 nowych w Gminie Brzesko, 1 w Gminie Szczurowa, 3 w Gminie Dębno, 1 w Gminie Borzęcin i 1 w Gminie Iwkowa.

Gwałtowne przyrosty liczby zakażonych w Województwie Małopolskim zaowocowały podjęciem starań o zwiększanie liczby łóżek przeznaczonych dla pacjentów COVID-19. W oparciu o wydane w piatek 9 października decyzje Wojewody Małopolskiego zasób ten znacząco się powiększy. Co istotne, system placówek opiekujących się pacjentami z koronawirusem SARS-CoV-2 i podejrzeniem zakażenia obejmuje zarówno szpitale powiatowe, jak i wojewódzkie. Wiodąca pozostanie rola Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Równie ważne jest też to, aby zabezpieczyć ciągłość świadczeń medycznych udzielanych niezakażonym pacjentom.

Wśród szpitali powiatowych, które otrzymały za zadanie przygotowanie łóżek dla zakażonych pacjentów jest Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku. W okresie od 12 października 2020 r. do 18 października 2020 r. szpital ma przygotować 24 łóżka dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2. Natomiast w okresie od 19 października 2020 r. do odwołania będzie kolejne 12 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2. Łącznie będzie to 36 łóżek.

Dzięki tym działaniom w oparciu o szpitale powiatowe baza łóżek dla pacjentów z koronawirusem zostanie rozszerzona o około 450, łącznie z wcześniej wydanymi decyzjami dając stopniowo zasób na poziomie około 1500 łóżek.

Szpital Uniwersytecki w Krakowie – jako największa i najbardziej wyspecjalizowana placówka medyczna w regionie – odgrywa wiodącą rolę w systemie opieki COVID-owej. Na mocy decyzji Wojewody Małopolskiego Szpital ten stanie się szpitalem koordynującym.

– Walka z epidemią to nasz wspólny wysiłek. To dla wszystkich trudny czas, ale jeśli będziemy działać zgodnie i angażować się na maksymalnym poziomie, uda nam się osiągnąć cele, które sobie stawiamy. Bezpieczeństwo pacjentów jest najważniejsze. Dlatego cieszę się z tak licznych dowodów solidarności między szpitalami oraz aktów nieocenionej życzliwości i dobrej woli – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Co istotne, ustalenia i analizy prowadzone są w oparciu o ścisłą współpracę z Oddziałem Małopolskim NFZ – tak, aby zapewnić ciągłość świadczeń we wszystkich zakresach, także tych niezwiązanych z koronawirusem.

Liczba zakażonych zamiast spadać nadal notuje kolejne rekordy – dzisiaj potwierdzono 5300 nowych zakażeń – to absolutny rekord jak do tej pory. W skali kraju liczba nowych zakażeń w Małopolsce jest najwyższa. Ostatnie badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie #koronawirus SARS-CoV-2 u kolejnych 691 osób – z Krakowa (278 osób), powiatu krakowskiego (70), myślenickiego (39), nowotarskiego (39), tatrzańskiego (33), nowosądeckiego (28), gorlickiego (26), suskiego (25), chrzanowskiego (20), limanowskiego (19), olkuskiego (18), wielickiego (16), wadowickiego (13), brzeskiego (11), oświęcimskiego (10), tarnowskiego (10), bocheńskiego (9), Tarnowa (9), Nowego Sącza (5), powiatu dąbrowskiego (5), miechowskiego (4) i proszowickiego (4). .

Mając na uwadze powyższą sytuację warto być odpowiedzialnym – zarówno w trosce o własne zdrowie, jak i zdrowie innych osób.

Pełna treść komunikatu WSSE Kraków / 12 października 2020 r. / godz. 8.00 <==

Zakażeni

Do dnia 12 października 2020 r. na terenie Polski stwierdzono 130,210 przypadki zakażenia koronawirusem. W wyniku zakażenia koronawirusem zmarło 3,039 osób. W Małopolsce zakażonych jest łącznie 16 378 osób. Liczba zmarłych z terenu Województwa Małopolskiego wynosi 265 osób – w tym 24 osoby, których zgony były z innych przyczyn niż COVID-19.

Zmarli

Niestety spośród osób zakażonych na chwilę obecną w Powiecie Brzeskim są cztery osoby zmarłe. W środę 15 kwietnia 2020 r. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie poinformował o śmierci 79-letniej kobiety z Powiatu Brzeskiego zakażonej koronawirusem. Potwierdzono, że przyczyną zgonu był COVID-19. Zmarła miała choroby współistniejące. Kobieta była hospitalizowana w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. W sobotę 9 maja 2020 r. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie poinformował o śmierci 69-letniego mężczyzny z Powiatu Brzeskiego, który przebywał w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Potwierdzono, że przyczyną zgonu był COVID-19.

W statystykach dziennych Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna wykazuje także zgony dwóch osób zakażonych koronawirusem (kobieta i mężczyzna), których śmierć nastąpiła z innych przyczyn niż wirus COVID-19. Kobieta była mieszkanką Gminy Brzesko, natomiast mężczyzna mieszkańcem Gminy Borzęcin.

Ozdrowieńcy

Wśród wielu przygnębiających informacji związanych z epidemią koronawirusa pojawiają się czasami również te, które dają nadzieję. W komunikatach Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Krakowie pojawiły się informacje o ozdrowieńcach. W tej grupie jest już 10 761 osób. W Powiecie Brzeskim 161 osób. Ozdrowieniec, to osoba nie mająca objawów choroby, ale mogąca jeszcze zarażać. Ozdrowieniec nie jest jeszcze osobą zdrową.

Testy

Liczba badań w kierunku SARS-CoV-2 wykonanych w laboratoriach współpracujących z WSSE w Krakowie w ostatnich 24 godzinach: 2 330 (poprzednia doba: 2 748 badań) – co daje 29.66 procent pozytywnych testów.

Ciekawe zestawienie danych statystycznych nt. epidemii koronawirusa w Polsce https://koronawirus-w-polsce.pl/ <==

Informacje Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brzesku – stan do dnia 12 października 2020 r.

Zakażonych –  246 osób
Izolacja – 65 osób 
Hospitalizacja – 16 osób
Ozdrowieńcy – 161
Osoby w kwarantannie – 692
Zgony – 4 (w tym 2 z powodu COVID-19)
Przypadki potwierdzone w poszczególnych gminach:
Gmina Brzesko – 106
Gmina Szczurowa – 18
Gmina Dębno – 30
Gmina Borzęcin – 42
Gmina Gnojnik – 12
Gmina Iwkowa – 25
Gmina Czchów – 12

Sytuacja epidemiologiczna w Powiecie Brzeskim – raporty dzienne za cały okres trwania epidemii <==

foto: zdjęcie ilustracyjne

IB / MUW

Podobne artykuły

Back to top button