ADV
WiadomościWideo
Trending

28 nowych punktów sprzedaży wódki w Gminie Brzesko? W środę rozstrzygnięcie

W środę 28 grudnia 2022 r. w Brzesku po ponad 12 miesiącach „cyrku” wokół prób zmiany uchwały określającej liczbę koncesji na sprzedaż alkoholu zapadnie ostateczna decyzja. Po czyjej stronie staną radni? Mieszkańców czy wąskiej grupy zainteresowanej dodatkowymi koncesjami na handel alkoholem? A może uciekną przed odpowiedzialnością, nie uczestnicząc w głosowaniu?

– Cały świat wie, to jest od dawna wykazane, że im większa łatwość dotarcia do alkoholu, tym większe spożycie alkoholu. I tu jest sprawa bezdyskusyjna, naprawdę tu nie mamy co się wymieniać na ten temat poglądami, bo rzecz jest dawno sprawdzona, udowodniona.

Im bliżej jest taki punkt sprzedaży alkoholu i im łatwiej do niego dotrzeć, tym większe prawdopodobieństwo, że nawet 15-16-latek może sobie ten alkohol kupić. Już nie mówiąc o tym, że zawsze znajdzie słusznego, a nie koniecznie trzeźwego sąsiada, znajomego, który mu to kupi  — mówi dr Aleksandra Piotrowska – psycholog podczas spotkania 24 listopada 2022 r., w Regionalnym Centrum Kulturalno Bibliotecznym w Brzesku.

Czy liczba 28 okaże się w dniu jutrzejszym prorocza? Bowiem w projekcie nowej uchwały liczba 28 ma kluczowe znaczenie. Planowane jest 28 nowych koncesji dla punktów sprzedaży wódki w Gminie Brzesko, a dodatkowo 15 nowych koncesji na sprzedaży piwa oraz 28 koncesji na sprzedaż win.

Pod koniec lipca 2022 r. bieżący projekt nowej uchwały trafił do Biura Rady Miejskiej w Brzesku. Podczas zebrań sołeckich oraz zebrań osiedlowych przeprowadzono „konsultacje” społeczne w tej sprawie. Wśród osób poważnie traktujących opinię mieszkańców sposób w jaki sposób „konsultowano” zmiany w uchwale budzi co najwyżej uśmiech politowania i zażenowanie. Ale sztuka jest sztuka.

Stan obecny i plany

Urząd Miejski uzasadnia próbowane zmiany wyczerpaniem części limitów.

Aktualnie na terenie Gminy Brzesko maksymalna liczba zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży wynosi odpowiednio:
1) o zawartości do 4,5% alkoholu oraz piwa – 95
2) o zawartości powyżej 4,5% do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa) – 72
3) o zawartości powyżej 18% alkoholu – 72

Po zmianach zaproponowanych w nowej uchwale:

1) o zawartości do 4,5% alkoholu oraz piwa – 110 (+15)
2) o zawartości powyżej 4,5% do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa) – 100 (+28)
3) o zawartości powyżej 18% alkoholu – 100 (+28!)

Dodatkowo zmianie ulegają zapisy dotychczasowe zapis uchwały: znika sformułowanie „podmiotów wykonujących działalność leczniczą” a pojawia się słowo „szpitali”. Dzięki temu pojawią się ponownie możliwość sprzedaży alkoholu w kilku lokalizacjach na terenie Brzeska, które utraciły ją w 2018 r. Obecna uchwała blokuje wydawanie koncesji na sprzedaż alkoholu w miejscach, gdzie równolegle działa sklep spożywczy i np. funkcjonują przychodnie lub gabinety lekarskie.

Dotychczasowe brzmienie uchwały

1. Nie wydaje się zezwoleń na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych na terenie Gminy Brzesko w odległości mniejszej niż 20 metrów od: podmiotów wykonujących działalność leczniczą, placówek oświatowych, kościołów, obiektów sakralnych, cmentarzach a także w budynkach i lokalizacjach, w których
mieszczą się powyższe obiekty.

Nowe brzmienie

1. Nie wydaje się zezwoleń na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych na terenie Gminy Brzesko w odległości mniejszej niż 20 metrów od: szkół, przedszkoli, szpitali, kościołów, obiektów sakralnych, cmentarzach a także w budynkach i lokalizacjach, w których mieszczą się powyższe obiekty.

Limit — czy to coś złego?

Limit to według badań naukowych jedna z najskuteczniejszych metod redukcji różnych problemów społecznych, generujących ogromne koszty w ochronie zdrowia, pomocy społecznej czy wymiarze sprawiedliwości. Niestety obserwując sytuację na ulicach Brzeska i okolicznych miejscowości można dojść do wniosku, że nikt nie wiąże ze sobą tych dwóch spraw. Niczym niezwykłym okazuje się są żule bijący przechodniów <==, pokazy żul-jitsu w wykonaniu rzeczonych żuli, gdy biją się między sobą, żule pijący na placach zabaw,  żule żebrujący przed sklepami i na parkingach, tysiące butelek po małpkach rozrzucone w pobliżu sklepów. Nikt nad tym już raczej nie panuje, a miasto i okolica są poddane dyktatowi żuli. Nawet na jednej z ostatnich sesji Rady Miejskiej radni rozpaczali nad tym faktem. Niestety nie doszli do tego skąd się bierze ten problem.

24 listopada 2022 r., w Regionalnym Centrum Kulturalno Bibliotecznym w Brzesku, odbyło się spotkanie pn. „Współczesny nastolatek – wyzwania dla rodzica” organizowane w ramach ogólnopolskiego programu „W Rodzinie Siła!”. W wydarzeniu wzięły udział dr Aleksandra Piotrowska oraz dziennikarka Odeta Moro. „W Rodzinie Siła!” to program „Solidarności” Przemysłu Spożywczego, którego celem jest wsparcie rodziców w ochronie niepełnoletnich przed dostępem do alkoholu i przedwczesną inicjacją alkoholową. Organizatorzy zachęcają dorosłych do dawania dobrego przykładu podopiecznym i do odpowiedzialnych zachowań wobec alkoholu.

Pisaliśmy o tym w materiale:

Brzesko. Dawaj dobry przykład. „W Rodzinie Siła!” / zdjęcia <==

Szkoda, że w spotkaniu nie uczestniczyli przedstawiciele Rady Miejskiej w Brzesku. Skoro chcą decydować o ważnych dla mieszkańców sprawach – to może by warto by poszerzali swoje horyzonty uczestnicząc w merytorycznych wydarzeniach związanych z decyzjami które podejmują.

„Konsultacje społeczne”

Odrębną sprawą jest to, w jaki sposób prowadzone są „konsultacje” w sprawie zmian w uchwale. Byłoby to bowiem zabawne, gdyby nie było żenujące. We wrześniu jeden z czytelników opisał nam jak sytuacja wyglądała podczas zebrania w Sterkowcu. Podpunkt dotyczący wydania opinii został wprowadzony w trakcie przyjmowania porządku obrad. Dodatkowo pomimo, że mieszkańcy dwukrotnie, głośno i wyraźnie zapytali o to, o ile więcej będzie nowych koncesji – nie uzyskali odpowiedzi, a raczej odpowiedzią była cisza dobiegająca od stołu prezydialnego. Następnie przeprowadzono głosowanie, gdzie przy marginalnym sprzeciwie pozytywnie zaopiniowano zwiększenie liczby punktów sprzedaży alkoholu. Co w tym zabawnego może ktoś zapytać? A to, że jednym z pierwszych pytań jakie padły chwilę później w wolnych wnioskach była kwestia żuli urzędujących w altanie na placu zabaw… Czy mieszkańcy powiązali ten problem z uchwałą, którą kilkanaście minut wcześniej pozytywnie zaopiniowali?

Wg informacji jakie udało się nam uzyskać pozytywną opinię w trakcie „konsultacji” wydała większość zebrań wiejskich i osiedlowych. Jedynie zebranie wiejskie w Jadownikach oraz zebranie osiedla Stare Miasto udzieliło negatywnej opinii.

Nie wszystkim mieszkańcom spodobała się forma prowadzenia konsultacji. Jedna z mieszkanek osiedla Kopaliny – Jagiełły złożyła w tej sprawie skargę. 21 grudnia 2022 r. odbyło się posiedzenie Komisji Skarg podczas którego odbyło się głosowanie w sprawie: analizy skargi Pani L.G. dotyczącej sposobu procedowania na zebraniu osiedla Kopaliny – Jagiełły w przedmiocie „Zmiany uchwały z 2018 r. o ilości punktów handlowych sprzedających alkohol, konsultacji społecznych w sprawie poszerzenia ilości punktów monopolowych na terenie gminy Brzesko”. Jak łatwo się domyślić w oparciu o przedstawione stanowisko Zarządu Osiedla, opinię radcy prawnego Urzędu Miejskiego w Brzesku komisja uznała skargę za bezzasadną…

Nie wszystkim mieszkańcom odpowiadaja proponowane zmiany – dlatego część z nich zachęca do mailowego protestu – tak by głos zwykłych obywateli dotarł do radnych którzy mają podejmować decyzję ważne dla lokalnej społeczności.

Pisaliśmy o tym w materiale: Mieszkańcy Gminy Brzesko przeciwko zwiększaniu liczby koncesji na alkohol <–

A jakie jest Wasze zdanie? Zapraszamy do udziału w szybkiej ankiecie.
[ays_survey id=”2″]

 

Uzasadnienie uchwały

W uzasadnieniu do uchwały pojawiły się informacja, że wnioskowane zmiany to odpowiedź na „postulaty” płynące od lat w sprawie zmiany limitów „narzuconych” w 2018 r. Niestety nie doprecyzowano od kogo płyną. Szkoda, że wnioskodawcy są głusi od lat na postulaty płynące w drugą stronę, czyli utrzymania limitów, lub ich ograniczenia, oraz gospodarowania środkami z „korkowego” na prawdziwą profilaktykę. Ale kto by się przejmował problemami setek rodzin, które zmagają się z problemami wywołanymi nadmierną dostępnością alkoholu. Ważniejsze są „płynące postulaty” i korkowe, gdzie stawki za koncesję nie zmieniły się od kilkunastu już lat.

Co dalej?

Wszystko okaże się w środę 28 grudnia 2022 r. w godzinach popołudniowych. Bowiem punkt dotyczący podjęcia uchwały w sprawie zmian jest ostatnim punktem długiego programu ostatniej w tym roku sesji Rady Miejskiej w Brzesku. Czyżby w momencie planowania programu przewidywano długą i burzliwą dyskusję? To się okaże. Sesję będzie można śledzić na kanale Youtube Urzędu Miejskiego w Brzesku. A osoby bardziej cierpliwe mogą nawet osobiście przysłuchiwać się dyskusji w sali obrad na pierwszym piętrze przy ul. Głowackiego 51.

IB

 

VIDEO

Podobne artykuły

Back to top button