ADV
ReligiaWiadomości
Trending

41. Piesza Pielgrzymka Tarnowska wyruszyła na szlak / zdjęcia – video / 17 sierpnia 2023 r.

„Wierzę w Kościół Chrystusowy” to hasło 41. Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę, która rozpoczęła się 17 sierpnia 2023 r. Eucharystią o godz. 6.30 sprawowaną na placu katedralnym w Tarnowie.  Mszy św. w katedrze przewodniczył bp Andrzej Jeż.

W pierwszy dzień trasa pielgrzymki wiedzie drogami Powiatu Tarnowskiego i Brzeskiego.
Pielgrzymi z grupy nr 8 pw. Świętego Stanisława, którzy pochodzą z dekanatów: brzeskiego oraz szczepanowskiego dotrą do celu – na plac przed budynkiem GOSiR w Mokrzyskach około godz. 19. W latach ubiegłych setki mieszkańców Biadolin, Wokowic, Sterkowca, Szczepanowa i Mokrzysk witało pielgrzymów na trasie ich przemarszu.

O Pieszej Pielgrzymce Tarnowskiej 

Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę to wydarzenie, które od 40 lat mobilizuje wszystkich tych, którzy chcą przeżyć szczególne „rekolekcje w drodze”. Pielgrzymka łączy w sobie trudy marszu z modlitwą w niezliczonych intencjach oraz możliwość spotkania niezwykłych ludzi, a zwłaszcza odnowienie przyjaźni z największym Przyjacielem i doświadczenie miłości oraz opieki Jego Matki. Udział w Pieszej Pielgrzymce Tarnowskiej to pokonywanie drogi w sensie dosłownym – fizycznym, tej mierzonej kilometrami, dążącej do sanktuarium Jasnogórskiej Pani, a także, a nawet przede wszystkim drogi w sensie duchowym, czyli ukierunkowanie całego swojego życia na Jezusa i pójście za Nim. Pielgrzymowanie to odzwierciedlenie naszego ziemskiego życia, naszego wędrowania w kierunku życia wiecznego – do domu Ojca. Tarnowska Pieza Pielgrzymka na Jasną Górę jest jednym ze sposobów głoszenia Ewangelii. Trzeba bowiem pamiętać, że jest ona formą rekolekcji z Mszą Świętą, naukami i nieustanną modlitwą. Jej wspólnotowość daje też wiele okazji do natychmiastowej weryfikacji autentyczności swojego życia duchowego.

Tarnowskie pątnictwo swoją historią sięga 1982 roku. Każdego lata, w dniach 17 – 25 sierpnia, na Jasną Górę podąża niezliczona rzesza pielgrzymów. Są oni podzieleni na 25 grup, formowanych przy wyznaczonych parafiach Diecezji Tarnowskiej. Od Krynicy i Krościenka, przez Nowy Sącz, Tarnów, po Mielec i Dębicę, wierni ziemi tarnowskiej łączą się w drodze do Matki Częstochowskiej. I choć dla wielu pobudki do wyruszenia na pielgrzymi szlak są różne, cel pozostaje niezmienny. To podjęcie osobistej próby pogłębienia swojej relacji z samym Jezusem poprzez – niejednokrotnie ciężką – wędrówkę przed Tron Matki Najświętszej – Królowej Polski.

foto: Maciej Mazur

IB

VIDEO

 

Galeria zdjęć

Grupa 1 – Najświętsza Maryja Panna

Grupa 2 – św. Franciszek

Grupa 3 – św. Albert

Grupa 4 – św. Wincenty a Paulo

Grupa 5 – św. Florian

Grupa 6 – bł. Maria Teresa Ledóchowska

Grupa 7 – św. Józef

Grupa 8 – św. Stanisław

Grupa 9 – św. Maksymilian/ św. Magdalena

Grupa 11 – św. Jadwiga

Grupa 12 – św. Michał

Przewodnik – ks. Zygmunt Ogóre

Grupa 13 – św. Dominik Savio

Grupa 14 – św. Świerad

Grupa 15 – św. Jacek

Grupa 16 – św. Szymon

Grupa 17 – św. Rafał

Grupa 18 – św. Wojciech

Grupa 19 – św. Kinga

Grupa 20 – św. Kazimierz

Grupa 21 – bł. Karolina Kózkówna

Grupa 22 – św. Małgorzata

Grupa 23 – św. Jan Kanty

Grupa 24 – św. Klemens

Grupa 25 – św. Just

Grupa 26 – św. Katarzyna

 

 

blank

Podobne artykuły

Back to top button