ADV
KulturaWideo

81. rocznica zagłady żydowskiej społeczności Brzeska

Tegoroczne obchody 81. rocznicy zagłady brzeskich Żydów w ramach uroczystości pod wspólną nazwą „Brzesko. Łączy nas pamięć” długo pozostaną w myślach i sercach wszystkich uczestników, którzy wzięli w nich udział. To szczególne wydarzenie, które zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie „Pamięć i dialog. Wspólna historia”, Burmistrza Brzeska Tomasza Latochę, Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Brzesku oraz Miejski Ośrodek Kultury miało wyjątkowy charakter, ponieważ bardzo licznie wzięli w nim udział potomkowie brzeskich Żydów, którzy z różnych zakątków świata dotarli do naszego miasta specjalnie na tę okazję.

Galeria zdjęć <==

Wydarzenia związane z uroczystymi obchodami, na które wraz ze współorganizatorami zaprosiła pierwszego dnia brzeska biblioteka odbyły się w budynku Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego. Pierwszym i zarazem niezwykle wzruszającym akcentem, który wprowadził uczestników spotkania w atmosferę przedwojennego Brzeska, była prezentacja krótkiego filmu zrealizowanego przez Piotra Dudę na podstawie zdjęć wykonanych w 1929 roku przez Schaje Weissa – ojca obecnego na tegorocznych obchodach prof. Charlesa Weissa. Po projekcji materiału video, wszyscy zgromadzeni mieli możliwość obejrzeć wyjątkowe prace poświęcone pamięci brzeskich Żydów, których autorem jest artysta Janusz Mytkowicz. W skierowanych do gości słowach twórca podkreślił, że Żydzi są bardzo ważnym tematem w jego szerokiej i różnorodnej twórczości: „są w moich myślach, emocjach, refleksjach, snach”. Kolejnym wydarzeniem, które nastąpiło po prezentacji prac Janusza Mytkowicza była prelekcja „Historia rodziny Sternreichów z Borzęcina”, którą wygłosił Lucjan Kołodziejski – historyk, który od wielu lat krzewi pamięć o ludziach i wydarzeniach związanych z regionem brzeskim. Szczególnego charakteru temu niezwykle ciekawemu wykładowi dodała obecność członków rodziny Sternreich, którzy na co dzień mieszkają w Izraelu.

Zwieńczeniem spotkania, które stanowiło pierwszą część obchodów zaplanowanych na ten dzień, były wspomnienia potomków żydowskich rodzin, które przed II wojną światową zamieszkiwały Brzesko. Wśród osób, które opowiedziały o swojej przeszłości był także posiadający wspaniałą pamięć 95-letni Dov Landau – jedyny żyjący z ocalałych z Holocaustu brzeskich Żydów. Historie, którymi zechcieli podzielić się uczestnicy obchodów, wywołały wiele wzruszeń i pozwoliły wszystkim choć na moment przenieść się do świata, który został zniszczony w czasie wojny.

Prezes Stowarzyszenia „Pamięć i dialog. Wspólna historia” doktor Anna Brzyska podkreśliła, że takie spotkania sprawiają, że przybyli goście mogą poczuć, że brzescy Żydzi nie zostali zapomniani, a trauma obecnych pokoleń chociaż częściowo może zostać uleczona.

PiMBP w Brzesku

Podobne artykuły

Back to top button