Wiadomości
Trending

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Powiecie Brzeskim / 14 sierpnia 2020 r.

W piątek 14 sierpnia 2020 r. w Powiecie Brzeskim sytuacja związana z sytuacją epidemiczną była bardzo dynamiczna. Wszystko za sprawą zakażenia koronawirusem do jakiego doszło u pracownika Urzędu Marszałkowskiego – mieszkańca Gminy Brzesko. Z tego powodu kwarantanną objęto szereg osób które mogły mieć z nim kontakt w ostatnim czasie.

Sytuacja w Urzędzie Marszałkowskim 

Po południu 14 sierpnia służby prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie poinformowały, że wszyscy członkowie zarządu oraz najbliżsi współpracownicy mający kontakt z osobą zakażoną są zdrowi. Przeprowadzone przez sanepid testy diagnostyczne w kierunku SARS-CoV-2 w każdym przypadku dały wynik ujemny. W grupie tej znajdują się co najmniej dwie osoby z Powiatu Brzeskiego – członkowie Zarządu Województwa Małopolskiego: Marta Malec-Lech oraz Edward Czesak.

Marta Malec-Lech zamieściła na swoim profilu facebookowym informację, że przeprowadzone w dniu 12 sierpnia test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2 dał wynik ujemny. Obecnie czuję się bardzo dobrze. Nie ma żadnych objawów chorobowych. Na kwarantannie pozostanie do momentu wykonania ponownego testu, który potwierdzi wynik negatywny.

Kwarantanna wójtów i burmistrza

Jak się okazuje powyższe zdarzenie ma związek ze skierowaniem na kwarantannę burmistrza Brzeska Tomasza Latochy. Podczas wtorkowej wizyty (11 sierpnia) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego w Krakowie w trakcie podpisywania umowy na dofinansowanie projektu termomodernizacji Publicznego Przedszkola nr 10 w Brzesku, miał on kontakt z osobą zakażoną Covid-19.

Z kolei w piątek 14 sierpnia 2020 r. wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski poinformował, że podczas wręczania promes „Kapliczki Małopolski 2020″ miał kontakt z osobą zakażoną na Covid 19. Podobnej treści ogłoszenie zamieścił wójt Gminy Szczurowa – Zbigniew Moskal, z tym, że równocześnie przekazał informację, że w piątek wieczorem powinien znać wyniki testu na obecność koronawirusa.

Zakażenia w Powiecie Brzeskim / 14 sierpnia 2020 r.

W piątek 14 sierpnia 2020 r. w Powiecie Brzeskim potwierdzono łącznie 2 nowe przypadki koronawirusa – 2 w Gminie Brzesko.

Aktualnie w nowej fali zachorowań w Powiecie Brzeskim są 22 aktywne przypadki koronawirusa. Jak wynika z danych udostępnionych przez Powiatową Stację Sanitarno–Epidemiologiczną w Brzesku – tym razem 2 dzisiejsze zakażenia dotyczą Gminy Brzesko.

Bardzo nieciekawie wygląda sytuacja w Powiecie Bocheńskim. Łącznie na terenie całego Powiatu Bocheńskiego zachorowało 392 osób, z czego aktywnych zakażeń jest 202. Z tej grupy w izolacji przebywa 175 osób, a hospitalizacja zostało poddanych 27 osób. Powiat Bocheński stał się „liderem” w Województwie Małopolskim – do tej pory zmarło 30 osób, z czego 23 osoby na COVID-19, a 7 z innych przyczyn.

Liczba zakażonych zamiast spadać nadal notuje kolejne rekordy. Od początku sierpnia w skali kraju liczba zakażeń nie spada poniżej 650 osób (dzisiaj to 832 potwierdzone zakażenia). A w sobotę 8 sierpnia było to rekordowe 843 osób. Prawdopodobnie do końca miesiąca średnia dobowa liczba zachorowań przekroczy 1000 osób. Dlatego warto być odpowiedzialnym – zarówno w trosce o własne zdrowie, jak i zdrowie innych osób.

Pełna treść komunikatu WSSE Kraków / 14 sierpnia 2020 r. / godz. 8.00 <==

Zakażeni

Do dnia 14 sierpnia 2020 r. na terenie Polski stwierdzono 55 319 przypadki zakażenia koronawirusem. W wyniku zakażenia koronawirusem zmarło 1858 osób. W Małopolsce zakażonych jest łącznie 5 257 osób. Liczba zmarłych z terenu Województwa Małopolskiego wynosi 98 osób – w tym 10 osób, których zgony były z innych przyczyn niż COVID-19. Jedna trzecia wszystkich zgonów w Małopolsce dotyczy Powiatu Bocheńskiego.

Zmarli

Niestety spośród osób zakażonych na chwilę obecną w Powiecie Brzeskim są cztery osoby zmarłe. W środę 15 kwietnia 2020 r. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie poinformował o śmierci 79-letniej kobiety z Powiatu Brzeskiego zakażonej koronawirusem. Potwierdzono, że przyczyną zgonu był COVID-19. Zmarła miała choroby współistniejące. Kobieta była hospitalizowana w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. W sobotę 9 maja 2020 r. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie poinformował o śmierci 69-letniego mężczyzny z Powiatu Brzeskiego, który przebywał w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Potwierdzono, że przyczyną zgonu był COVID-19.

W statystykach dziennych Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna wykazuje także zgony dwóch osób zakażonych koronawirusem (kobieta i mężczyzna), których śmierć nastąpiła z innych przyczyn niż wirus COVID-19. Kobieta była mieszkanką Gminy Brzesko, natomiast mężczyzna mieszkańcem Gminy Borzęcin.

Ozdrowieńcy

Wśród wielu przygnębiających informacji związanych z epidemią koronawirusa pojawiają się czasami również te, które dają nadzieję. W komunikatach Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Krakowie pojawiły się informacje o ozdrowieńcach. W tej grupie jest już 2 023 osób. W Powiecie Brzeskim 68 osób. Ozdrowieniec, to osoba nie mająca objawów choroby, ale mogąca jeszcze zarażać. Ozdrowieniec nie jest jeszcze osobą zdrową.

Testy

Liczba badań w kierunku SARS-CoV-2 wykonanych w laboratoriach współpracujących z WSSE w Krakowie w ostatnich 24 godzinach: 2359  (poprzednia doba: 3015).

Ciekawe zestawienie danych statystycznych nt. epidemii koronawirusa w Polsce https://koronawirus-w-polsce.pl/ <==

Informacje Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brzesku – stan do dnia 15 sierpnia 2020 r.

Zakażonych – 94 osoby
Izolacja – 20 osób 
Hospitalizacja – 2
Ozdrowieńcy – 68
Osoby w kwarantannie – 234
Zgony – 4 (w tym 2 z powodu COVID-19)
Przypadki potwierdzone w poszczególnych gminach:
Gmina Brzesko – 35
Gmina Szczurowa – 3
Gmina Dębno – 12
Gmina Borzęcin – 13
Gmina Gnojnik – 9
Gmina Iwkowa – 12
Gmina Czchów – 10

Sytuacja epidemiologiczna w Powiecie Brzeskim – raporty dzienne za cały okres trwania epidemii <==

foto: zdjęcie ilustracyjne

IB / MUW

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast