ADV
Materiały sponsorowaneWiadomości
Trending

Borelioza – zmora lata

Gdy po długiej zimie nareszcie przychodzą upragnione ciepłe dni wielu z nas spędza czas na łonie natury – co ze zdrowotnego punktu widzenia – jest jak najbardziej wskazane. Przyjemność spacerów mogą nam zepsuć tylko one – kleszcze. Winowajcą odpowiedzialnym za transmisję do organizmu człowieka bakterii odpowiedzialnych za rozwój boreliozy jest kleszcz pospolity.
Jedną z metod sprawdzania czy mamy do czynienia z infekcją odkleszczową jest badanie poziomu przeciwciał Borelioza IgM i IgG metodą przesiewową CLIA. Do końca września tego roku w sieci laboratoriów Diagnostyka w Brzesku potrwa akcja profilaktyczna, w ramach której dwa badania wykonamy w cenie jednego.

Badania laboratoryjne a borelioza

Dla oceny ryzyka zarażenia się boreliozą, ważna jest informacja na temat czasu, przez jaki kleszcz pozostawał wbity w skórę człowieka. Dowiedziono, że prawdopodobieństwo zakażenia krętkami Borrelia jest zależne od czasu żerowania kleszcza na organizmie człowieka i wynosi odpowiednio – 0% w przypadku czasu krótszego niż 24h, 12% dla 48h, 79% dla 72h i 94% dla 96h. Jeżeli ukąsił Cię kleszcz i oceniasz, że pozostawał w miejscu wkłucia przez okres dłuższy niż 24h, a mimo to nie masz po upływie kilku/kilkunastu dni niepokojących objawów (koncentrycznego rumienia wokół miejsca ukłucia, bóli stawów, bóli mięśni, złego samopoczucie, gorączki lub stanów podgorączkowych), nie znaczy to, że w Twoim organizmie nie postępuje infekcja.

Borelioza rozwija się powoli i bez odpowiednich badań laboratoryjnych jest trudna do zdiagnozowania. Diagnozę choroby dodatkowo utrudnia fakt, że ok. 2/3 chorych nie pamięta ukąszenia przez kleszcza. Pewne rozpoznanie choroby, bez konieczności wykonywania badań laboratoryjnych, umożliwia jedynie stwierdzenie obecności rumienia wędrującego.

Zmiany w układzie immunologicznym po zakażeniu krętkami Borrelia

Po ukąszeniu przez kleszcza, krętki Borrelia pozostają w skórze w okolicy wniknięcia przez kilka dni, a następnie wraz z krwią przedostają się do innych narządów i tkanek. Infekcja zapoczątkowuje ciąg reakcji odpornościowych, których celem jest wyeliminowanie zakażenia. Przeciwciała, pojawiające się jako pierwsze to przeciwciała klasy IgM (tzw. przeciwciała wczesnej fazy), które można wykryć w surowicy już po około 4 tygodniach od momentu zakażenia i zwykle są obecne w surowicy przez 4 do 6 miesięcy. Po 6 do 8 tygodni po zakażeniu, pojawiają się przeciwciała klasy IgG, które utrzymują się w surowicy krwi przez kilka lat. Sekwencyjność pojawiania się przeciwciał typu IgM i IgG w organizmie człowieka z powodzeniem wykorzystuje się w diagnostyce laboratoryjnej różnych faz i stopnia zaawansowania boreliozy.

Badania przeciwciał „dwa w cenie jednego”  wykonamy w punkcie pobrań przy ul. Solskiego 14a w Brzesku https://diag.pl/placowki/brzesko/punkt-pobran-diagnostyki-brzesko-ul-solskiego-14a/   aby skorzystać wystarczy powołać się na tę informację.

artykuł sponsorowany

 

Podobne artykuły

Back to top button