ADV
Sport

Brzeskie morsy rozpoczynają sezon / 6 listopada 2022 r.

W Powiecie Brzeskim rusza sezon na morsowanie! W niedzielę 6 listopada 2022 r, po kilkumiesięcznej przerwie Brzeskie Morsy spotykają się na Kąpielisku Chorwacja w Jurkowie.

Z przyjemnością informujemy :
🧊Spotykamy się dzisiaj 12:00 na kąpielisku Chorwacja w Jurkowie.
🧊12:15-12:30 rozgrzewka i wejście
🧊Temp wody 11-12 stopni – informują Brzeskie Morsy na swoim profilu facebookowym.

Morsowanie to kąpiel, zanurzanie lub pływanie w zimnej wodzie jeziora, rzeki lub morza. Oprócz bycia dyscypliną sportową morsowanie jest także jedną z metod medycyny naturalnej z dziedziny zimnolecznictwa (leczenie zimnem). Oprócz korzyści dla zdrowia morsowanie może wpływać pozytywnie również na naszą psychikę i relacje społeczne.

Mors powinien być zaopatrzony w ręcznik, strój kąpielowy, ciepłą odzież wierzchnią, torbę na mokre rzeczy, buty ochronne oraz czapkę, szalik i rękawiczki.

„BHP morsowania”, czyli jak to robić, aby nie zrobić sobie krzywdy

Sama kąpiel powinna trwać krótko, 3-5 minut. Przebywanie w zimnej wodzie dłużej niż 30 minut może doprowadzić do hipotermii.

Początkującym zaleca się kąpanie w towarzystwie doświadczonego morsa.

Przed wejściem do wody powinniśmy się odpowiednio przygotować: nie spożywamy przed morsowaniem alkoholu, nie smarujemy ciała żadnym kremem, rozgrzewka powinna trwać od 5 do 10 minut (lekki bieg, podskoki, pajacyki). Podczas rozgrzewki musimy wyzwolić ciepło wewnętrzne naszego ciała, bez potu na czole, ubiór: do rozgrzewki ubieramy się w polar, czapkę oraz obuwie neopranowe. Nogi powinny być odsłonięte.

Będąc w wodzie, zostawiamy na sobie czapkę i rękawiczki, 2-3 godziny przed kąpielą nie spożywamy posiłków i ciepłych płynów. Osoby praktykujące zimowe kąpiele szczególną uwagę powinny zwrócić na wartość energetyczną i odżywczą codziennej diety. Przed kąpielą zjadamy posiłek lekkostrawny i nie pijemy kawy.


foto: Morsy Brzesko
IB / demagog.org

Back to top button