ADV
SportWiadomości
Trending

Brzeskie morsy rozpoczynają sezon / 19 listopada 2023 r.

W Powiecie Brzeskim rusza sezon na morsowanie! W niedzielę 19 listopada 2023 r., po kilkumiesięcznej przerwie Brzeskie Morsy spotykają się na Kąpielisku Chorwacja w Jurkowie. Wstępne prognozy pogody wskazują na to, że morsowanie może odbyć się w śnieżnej scenerii. Wstępne prognozy mówią, że do niedzieli może spaść około 4 do 5 cm świeżego śniegu.

– Po długiej przerwie zaczynamy. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych w najbliższą niedzielę tj. 19 listopada 2023 na wspólne rozpoczęcie kolejnego sezonu morsowania.

Miejsce Jurków kąpielisko Chorwacja godzina 12:00 – informują Brzeskie Morsy na swoim profilu facebookowym.

Morsowanie to kąpiel, zanurzanie lub pływanie w zimnej wodzie jeziora, rzeki lub morza. Oprócz bycia dyscypliną sportową morsowanie jest także jedną z metod medycyny naturalnej z dziedziny zimnolecznictwa (leczenie zimnem). Oprócz korzyści dla zdrowia morsowanie może wpływać pozytywnie również na naszą psychikę i relacje społeczne.

Mors powinien być zaopatrzony w ręcznik, strój kąpielowy, ciepłą odzież wierzchnią, torbę na mokre rzeczy, buty ochronne oraz czapkę, szalik i rękawiczki.

„BHP morsowania”, czyli jak to robić, aby nie zrobić sobie krzywdy

Sama kąpiel powinna trwać krótko, 3-5 minut. Przebywanie w zimnej wodzie dłużej niż 30 minut może doprowadzić do hipotermii.

Początkującym zaleca się kąpanie w towarzystwie doświadczonego morsa.

Przed wejściem do wody powinniśmy się odpowiednio przygotować: nie spożywamy przed morsowaniem alkoholu, nie smarujemy ciała żadnym kremem, rozgrzewka powinna trwać od 5 do 10 minut (lekki bieg, podskoki, pajacyki). Podczas rozgrzewki musimy wyzwolić ciepło wewnętrzne naszego ciała, bez potu na czole, ubiór: do rozgrzewki ubieramy się w polar, czapkę oraz obuwie neopranowe. Nogi powinny być odsłonięte.

Będąc w wodzie, zostawiamy na sobie czapkę i rękawiczki, 2-3 godziny przed kąpielą nie spożywamy posiłków i ciepłych płynów. Osoby praktykujące zimowe kąpiele szczególną uwagę powinny zwrócić na wartość energetyczną i odżywczą codziennej diety. Przed kąpielą zjadamy posiłek lekkostrawny i nie pijemy kawy.

 


Morsy Brzesko / IB

Back to top button