ADV
Kultura
Trending

Brzesko. Łączy nas pamięć. 81 rocznica zagłady żydowskiej społeczności Brzeska / 9-10 września 2023 r.

Zbliża się 81. rocznica zagłady żydowskiej społeczności Brzeska. Od 9 do 10 września 2022 r. w Brzesku znów zabrzmi echo wspomnień o społeczności żydowskiej zamieszkałej w mieście nad Uszwicą. W ramach uroczystości rocznicowych „Brzesko: łączy nas pamięć” zaplanowano szereg działań mających upamiętnić żydowskich mieszkańców Brzeska wymordowanych przez hitlerowców.

W programie pierwszego dnia wydarzenia znalazły się m.in. otwarcie wystawy Janusza Mytkowicza, wykład Lucjana Kołodziejskiego, spotkanie z rodzinami brzeskich Żydów, otwarcie wystawy poświęconej brzeszczanom, którzy ratowali Żydów w latach zagłady oraz koncert muzyki klezmerskiej w wykonaniu zespołu Jarmuła Band.

Dzień później tradycyjny Marsz Pamięci przejdzie na cmentarz żydowski, gdzie odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca urodzoną w Brzesku Malę Zimetbaum. Następnie w budynku liceum przy ul Głowackiego odbędzie się odsłonięcie tablicy upamiętniającej zamordowanych w latach wojny uczniów, absolwentów i nauczycieli brzeskiego gimnazjum.

PLAKAT

Podobne artykuły

Back to top button