Kultura

Słotwina / Noworoczny koncert organowy / 19 stycznia 2020

Już w najbliższą niedzielę 19 stycznia 2020 r. o godz. 19.00 Parafia pw. MB Częstochowskiej w Brzesku-Słotwinie zaprasza na Koncert Organowy. Wstęp wolny.

To gratka dla wielbiciel muzyki organowej. Zagra Witold Zalewski (pierwszy organista Katedry na Zamku Wawelskim w Krakowie) wraz ze swoją córką Hanną. W repertuarze znalazły się m.in. utwory: J.S. Bacha, F. M. Bartholdiego, ks. I. Ogiermana Mańskiego, G. Roguskiego czy też H. Muleta. 

Koncerty organowe w kościele parafialnym w Brzesku-Słotwinie odbywają się od wielu lat i cieszą się coraz większą popularnością.

Koncert odbędzie się pod honorowym patronatem burmistrza Brzeska Tomasza Latochy. 

Wykonawcy:
Witold Zalewski – organy
Hanna Zalewska – organy*

Sylwetki wykonawców:
Hanna Zalewska  jest maturzystką w Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fr. Chopina w Krakowie, gdzie realizuje od czterech lat naukę gry na organach głównych w klasie mgr Aleksandry Gawlik (wcześniej klasa fortepianu dr hab. Mileny Kędry). Jest laureatką Makroregionalnych Przesłuchań Klas Fortepianu (2013), Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Pianistów „Chopin pod Wawelem” (2016) oraz Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Trzcianie, gdzie zdobyła I miejsce (2018). Uczestniczyła w kursach mistrzowskich prowadzonych przez m.in.: mgr Olgę Łazarską czy prof. Alicję Paletę-Bugaj. Dwukrotnie brała udział w Zimowej Akademii Sztuki organizowanej dla uzdolnionej młodzieży przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. W listopadzie 2018 roku zdobyła I miejsce w XI Konkursie Młodych Organistów w Krakowie. W styczniu 2019 roku wystąpiła z koncertem solowym w ramach Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Hanna Zalewska jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za artystyczne osiągnięcia w roku szkolnym 2018/19.

Witold Zalewski – w roku 1992 ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie – w klasie organów prof. Jana Jargonia. Od roku 1995 jest I organistą Katedry Wawelskiej. Jako solista koncertuje regularnie na najważniejszych festiwalach w kraju i za granicą. Wystąpił m.in. w katedrze św. Patryka na Manhattanie w Nowym Jorku, katedrze Notre-Dame w Paryżu, katedrze św. Andrzeja w Sydney, Tokio Metroplitan Art Space, Nativity Church w Betlejem oraz w Buenos Aires, Montevideo, Rio de Janeiro, Toronto, Jerozolimie, Irkucku, Istambule, Sankt Petersburgu i Moskwie. Od 1998 roku jest członkiem Komisji Muzyki Kościelnej Kurii Metropolitalnej w Krakowie. W 2011 roku został wyróżniony przez papieża Benedykta XVI odznaczeniem „Pro ecclesia et Pontifice”. Był organistą liturgii sprawowanych przez Papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Jest autorem Śpiewnika pieśni kościelnych (PWM) oraz współredaktorem i współautorem wielu innych publikacji (m.in.: Śpiewnik Wawelski). Witold Zalewski zajmuje się propagowaniem muzyki organowej organizując liczne koncerty i festiwale. (m.in. Mariacki Festiwal Organowy). W 2011 roku został wyróżniony przez papieża Benedykta XVI odznaczeniem „Pro ecclesia et Pontifice”. Od roku 2016 dyrektor Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej w Krakowie na stanowisku adiunkta z habilitacją (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie).

 

Program koncertu

Johann Sebastian Bach (1685-1750)

Preludium i fuga C-dur BWV 547 *

 

Alexandre Guilmant (1837-1911)

I. Sonata d-moll op. 42*

    II. Pastorale

 

Feliks Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847)

Sonata I (f-moll) op. 65 *

III. Andante recitativo

IV. Allegro assai vivace

 

************

Johann Sebastian Bach

Toccata i fuga d-moll BWV 565

 

ks. Idzi Ogierman Mański (1900-1966)

Preludium c-moll

 

Gustaw Roguski (1839-1921)

Preludium na temat kolędy „Anioł pasterzom mówił”

Preludium na temat kolędy „Hej w dzień Narodzenia”

 

César Franck (1822-1890)

Preludium, fuga i qariacje h-moll

 

Henri Mulet (1878-1967)

Toccata „Tu es Petra”

IB / parafia-slotwina.pl

 

Plakat

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast