Religia

Brzesko. Rok św. Jakuba

W sanktuarium patrona pielgrzymów w Brzesku Rok św. Jakuba rozpocznie się 3 stycznia 2021 od uroczystego otwarcia Drzwi Jakubowych.

W katedrze św. Jakuba w Santiago de Compostela 31 grudnia abp Julian Bario Bario otworzy Święte Drzwi Przebaczenia i rozpocznie Święty Rok Jakubowy.

Zwyczajowo rok jubileuszowy jest ogłaszany wówczas, kiedy wspomnienie św. Jakuba wypadnie w niedzielę, a tak będzie w 2021 roku.

– W brzeskim sanktuarium św. Jakuba przy Via Regia Rok Świętego Jakuba zainaugurujemy w niedzielę, 3 stycznia – informuje kustosz ks. prał. Józef Drabik. Główna uroczystość rozpocznie się 3 stycznia o 11.45 i będzie jej przewodniczył bp Wiesław Lechowicz.

– W tym dniu zbierzemy się na zewnątrz kościoła przed „Drzwiami Jakubowymi”, i po ceremonii uroczystego otwarcia tych drzwi wejdziemy do świątyni, najpierw przed ołtarz św. Jakuba, a następnie do nowej części kościoła, gdzie będzie celebrowana Msza św. – dodaje kustosz.

Warto dodać, że diecezjalne sanktuarium św. Jakuba w Brzesku będzie przez rok jubileuszowy kościołem stacyjnym, w którym będzie można zyskać odpust zupełny. Ponadto kościołami stacyjnymi będą świątynie p.w. św. Jakuba w Tuchowie i Podegrodziu.

Jak informuje Penitencjaria Apostolska, „odpust zupełny będą mogli zyskać ci wierni, którzy w duchowej łączności z Jubileuszem Compostelli, od 31 grudnia 2020 roku aż do dnia 31 grudnia 2021 roku, odrywając się w duchu od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawiedzą w formie pielgrzymki kościół stacyjny i pobożnie wezmą tam udział w obchodach jubileuszowych lub przynajmniej przez odpowiednio długi czas pozostaną na pobożnym rozmyślaniu, kończąc je Modlitwą Pańską, wyznaniem wiary oraz wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny i św. Jakuba Większego, Apostoła”.

Ponadto chorzy, osoby starsze i wszyscy, którzy z ważnej przyczyny nie mogą opuścić domu, mogą w równym stopniu uzyskać odpust zupełny, „wzbudziwszy w sobie niechęć wobec jakiegokolwiek grzechu oraz intencję wypełnienia, skoro tylko będzie to możliwe, trzech zwyczajnych warunków, jeśli przed jakimkolwiek obrazem Świętego będą się łączyć duchowo z obchodami jubileuszowymi, poleciwszy miłosierdziu Bożemu swoje modlitwy, cierpienia lub niedogodności własnego życia”.

KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ /FOTO GOŚĆ

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast