ADV
Kultura

Chcesz oddać książki do biblioteki? Sprawdź zasady

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku we wszystkich swoich agendach (działach i filiach bibliotecznych) przez cały czas przyjmuje dary w postaci książek. Egzemplarze pozyskane w ten sposób są selekcjonowane i trafiają zarówno na biblioteczne regały, jak i są wykorzystywane w ramach różnorodnych inicjatyw (półki bookcrossingowe, kiermasze książek z drugiej ręki, akcje biblioteczne).

Książki proponowane do włączenia do księgozbioru muszą być pozycjami względnie nowymi (wydane w ostatnich 2-3 latach), wyjątkiem jest klasyka literatury, lektury szkolne oraz być w bardzo dobrym stanie, bez zniszczeń, plam, braków. Do księgozbioru nie są włączane tzw. wydania kieszonkowe. Zespół biblioteczny dokona także oceny proponowanych tytułów pod względem dopasowania do księgozbioru i zweryfikuje, czy danej pozycji brakuje w tej placówce lub innej agendzie biblioteki.

Dary należy dostarczyć do wybranej agendy (Działu Dorosłych, Oddziału dla Dzieci, Filii w Jadownikach, Mokrzyskach, Okocimiu, Porębie Spytkowskiej lub Szczepanowie) w godzinach jej pracy i powierzyć osobie pełniącej dyżur wraz z podpisaniem formularza przekazania darów.

Książki nie będące nowościami lub takie, które już znajdują się w zbiorach bibliotecznych bądź nie pasują do ich profilu, za zgodą osób darujących, przeznaczane są na akcje biblioteczne (np. konkursy, paczki do szpitala), sprzedawane na okazjonalnych kiermaszach (np. podczas Nocy Bibliotek) bądź wykładane na regałach bookcrossingowych (idea wolnego obiegu książek).

Jeśli osoba darująca książki chce, by jej dary trafiły wyłącznie do księgozbioru (nie zgadza się na inne formy ich wykorzystania), powinna poinformować o tym osobę pełniącą dyżur w bibliotece, a w przypadku większej ilości książek (powyżej 10 egzemplarzy) dostarczyć (osobiście lub mailowo) najpierw listę proponowanych książek (autor, tytuł, roku wydania publikacji), a wskazane tytuły dopiero po otrzymaniu informacji zwrotnej.

Biblioteka nie przyjmuje podręczników, ćwiczeń, kart pracy, wielotomowych wydań np. encyklopedii, literatury socrealistycznej. Pamiętać należy, aby darowane książki były w stanie nadającym się do dalszego użycia, a w szczególności: były kompletne, nie wydzielały nieprzyjemnych zapachów, nie nosiły śladów zagrzybienia lub innych skażeń biologicznych czy chemicznych, nie zawierały insektów. W przeciwnym wypadku biblioteka ma prawo odmówić przyjęcia darów, by nie ponosić nieuzasadnionych kosztów utylizacji przekazanych materiałów.

PiMBP w Brzesku

Podobne artykuły

Back to top button