ADV
KulturaWideo

Dębno dla Ukrainy / Zdjęcia z koncertu

Pod takim hasłem odbył się koncert młodzieżowej orkiestry Crushed Sounds Big Band z udziałem gości zza wschodniej granicy.

W hali sportowo-widowiskowej w Dębnie 9 kwietnia zagrała młodzieżowa orkiestra Crushed Sounds Big Band, którą dyrygował Dariusz Swoszowski.

Koncert został dedykowany walczącej Ukrainie i uchodźcom z tego kraju, którzy zamieszkali także na terenie gminy Dębno. Na scenie, oprócz polskich solistek, pojawiły się artystki z Ukrainy: Liudmyla Kuraliesova – wokalistka operowa, laureat konkursów ukraińskich i międzynarodowych, absolwentka Południowo-ukraińskiego Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. K.D. Uszyński, uczennica Eleny Richter-Gudz w klasie śpiewu solowego, oraz Ania Drażnycia, urodzona we Lwowie w 2010 roku, od czwartego roku życia mieszkająca w Polsce. W wieku pięciu lat rozpoczęła naukę gry na fortepianie, teraz uczęszcza do klasy V SM I stopnia w Domosławicach. Aktualnie uczy się i gra na oboju oraz fortepianie w Orkiestrze Dętej im. Jana Muchy OSP w Ciężkowicach. Posiada wiele osiągnięć na konkursach pianistycznych w Polsce i za granicą.

W pierwszej części koncertu, którą poprzedziło odśpiewanie hymnów narodowych Polski i Ukrainy, można było usłyszeć pieśni i piosenki z czasów walk Polski o niepodległość w 1918 roku, a także pieśni ukraińskie. W drugiej części orkiestra zagrała muzykę filmową, w której się specjalizuje.

Koncert poprowadził Bartłomiej Bieniasz razem z Wiktorem Możginem, mieszkającym w nieodległym Brzesku od 1999 roku.

– Z perspektywy człowieka, który urodził się w Ukrainie i mieszka w Polsce to, co dzieje się w moim kraju, jest horrorem, tragedią, którą w XXI wieku trudno sobie wyobrazić.

Gościnność Polaków dla uciekających przed wojną Ukraińców, była bardzo miłym doświadczeniem. Podkreślę to, co już powiedziała pani Liudmyla, że Ukraina przez wiele pokoleń będzie pamiętała tę sąsiedzką pomoc.

Mam nadzieję, że wpłynie ona na pojednanie między naszymi narodami, że w naszej biało-czarnej historii będzie coraz mniej ciemnych barw – mówi pan Wiktor.

Galeria zdjęć / Tarnowski Gość Niedzielny <==

Organizatorami wydarzenia byli: wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski wraz ze Stowarzyszeniem Muzykalni.  Pod patronatem stowarzyszenia działa Orkiestra Crushed Sounds Big Band.

foto: Maciej Mazur

video: Andrzej

Ks. Zbigniew Wielgosz — Tarnowski Gość Niedzielny

VIDEO

Galeria zdjęć

Podobne artykuły

Back to top button