ADV
Kultura

Dzieje Klemensa von Bezarda – historia zebrana z okruchów / zdjęcia

W czwartek, 20 lutego w PiMBP w Brzesku miała miejsce prelekcja poświęcona kapitanowi Klemensowi von Bezardowi – dowódcy austro-węgierskich okrętów podwodnych w czasie I wojny światowej.

Klemens Ritter von Bezard urodził się w 1877 r. w Przyborowie. Wywodził się z rodu o bogatych tradycjach wojskowych. Ojciec Johann, pułkownik armii austriackiej za nienaganną służbę wojskową otrzymał majątek w Przyborowie. Starszy brat Jan Bezard, również oficer w armii austriackiej, był topografem, konstruktorem słynnej busoli polowej „bezardy”, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości pułkownikiem wojska polskiego. Klemens von Bezard wybrał inną, niezwykłą jak na swoje czasy karierę; przeszedł szkolenie i został oficerem marynarki wojennej w służbie cesarstwu austro-węgierskiemu. Podczas I wojny światowej dowodził kolejno czterema okrętami podwodnymi. Zginął wraz z całą załogą 21 lutego 1918 roku w cieśninie Otranto, zatopiony przez włoski torpedowiec.

O losach Klemensa von Bezarda w 102. rocznicę jego śmierci opowiadał Krzysztof Bogusz – rekonstruktor i pasjonat lokalnej historii. Zafascynowany postacią kapitana od kilku lat przegląda dostępne zbiory archiwalne w poszukiwaniu materiałów dotyczących rodziny Bezardów. Jak sam podkreśla, w ten sposób z wielu odnalezionych „okruchów” wskrzeszona została zapomniana historia życia. W brzeskiej Bibliotece w tym dniu odbyły się dwa spotkania. W pierwszym wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku, na wieczornym, otwartym dla wszystkich, nie zabrakło mieszkańców samego Przyborowa.

Galeria zdjęć <==

PiMBP Brzesko

Podobne artykuły

Back to top button