ADV
Wiadomości

Ekstradycja Czesława K. – Sąd nadal nie podjął decyzji w sprawie ekstradycji!

Grażyna Kuliszewska wraz z mężem
Grażyna Kuliszewska wraz z mężem

Jak informuje portal onet.pl w czwartek 23 stycznia 2020 r. odbyło się kolejne posiedzenie brytyjskiego sądu Westminster Magistrates’ Court w sprawie ekstradycji do Polski Czesława K. podejrzanego o zamordowanie swojej 34-letniej żony – Grażyny Kuliszewskiej.

Sąd po raz kolejny nie podjął decyzji i odroczył termin jej wydania do 17 lutego 2020 r. Do tego czasu oskarżany ma pozostać w brytyjskim areszcie. Teoretycznie jest to ostateczny termin podjęcia decyzji przez sąd.  Wg. onetu powodem wyznaczania kolejnych terminów, jest m.in. to, że podejrzany mężczyzna zmienia mecenasów.

– W naszej ocenie osadzonemu kończą się już możliwości prawne umożliwiające odroczenie kolejnych spraw. Mamy nadzieję, że w lutym zapadnie ostateczna decyzja w sprawie wydania Czesława K. polskim organom ścigania i rozpocznie się proces – czytamy na profilu facebookowym detektywa Weremczuka, który był zaangażowany w poszukiwanie zaginionej Grażyny Kuliszewskiej.

 

Kiedy poznamy nazwisko i motywy mordercy Grażyny Kuliszewskiej z Borzęcina?

8 stycznia 2019 r. lokalne media poruszyła sprawa zaginionej Grażyny Kuliszewskiej. 34 letnia kobieta pochodząca z Borzęcin zaginęła w nocy z 3 na 4 stycznia 2019 r. Przez kilka kolejnych tygodni sprawa zaginięcia Grażyny Kuliszewskiej elektryzowała nie tylko region, ale i całą Polskę.

Nasza redakcja jako jedna z pierwszych pisała o tej już 8 stycznia: Zaginęła Grażyna Kuliszewska z Borzęcina / 8 stycznia 2019 r. <==

Ostatecznie ciało zaginionej kobiety odnaleźli policjanci, którzy w czwartek 28 lutego przeszukiwali koryto rzeki Uszwicy w miejscowości Bielcza. W poniedziałek 4 marca 2019 r. w Krakowie odbyło się okazanie zwłok znalezionych w Bielczy. Najbliższa rodzina rozpoznała zaginiona kobietę. Pogrzeb tragicznie zmarłej kobiety odbył się 9 marca 2019 r. w Borzęcinie. Pomimo, że od tragedii mija już rok – jak na razie okoliczności zgonu kobiety nie zostały w pełni wyjaśnione.

Jednym z podejrzanych w sprawie jest mąż kobiety – Czesław K. Do zatrzymania mężczyzny przez londyńską policję doszło w poniedziałek 22 lipca 2019 r. na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania wydanego przez Prokuraturę Okręgową w Tarnowie, która prowadzi śledztwo w sprawie śmierci kobiety. Sąd Westminster Magistrates Court przed którym toczy się sprawa ekstradycji Czesława K. do Polski prowadzi obsługę europejskich nakazów aresztowania (ENA). Pomimo kilkukrotnie wyznaczanych terminów sąd nie podjął ostatecznej decyzji co do ekstradycji mężczyzny.

Her Majesty’s Prison Wandsworth w którym przebywa od momentu aresztowania Czesław K. to męskie więzienie kategorii B w Wandsworth, dzielnicy Londynu, przeznaczone głównie dla skazanych przez sądy londyńskie. Jest obecnie największym zakładem karnym w Wielkiej Brytanii, w którym karę może odbywać jednocześnie do 1877 skazanych. To jedno z największych więzień w Europie Zachodniej. Jest zakładem, w którym więźniowie-cudzoziemcy oczekują na ekstradycję.

onet.pl / IB

blank

Podobne artykuły

Back to top button