ADV
blank
Materiały sponsorowaneWiadomości

Energooszczędna „Agronomówka” w Porąbce Iwkowskiej

Podwyżki cen energii i wzrost kosztów ogrzewania budynków coraz widoczniej wpływają na wzrost zainteresowania nowoczesnymi technologiami pozwalającymi na obniżenie tych kosztów. W regionie nie brakuje przedsiębiorców, którzy już kilka lat temu zrozumieli, że inwestycje proekologiczne to nie tylko wyraz troski o przyrodę, ale również realne korzyści.

Przykładem takiego obiektu może być budynek handlowo-usługowy w Porąbce Iwkowskiej pod nr 117, zwany potocznie „Agronomówką”. Powstał on w grudniu 2015 roku. Prace budowlane rozpoczęto w październiku 2014 roku, na bazie projektu wykonanego przez nowosądeckie biuro projektowe.

W projekcie uwzględniono szereg innowacyjnych rozwiązań technicznych. Budynek łączy w sobie kilka elementów bazujących na odnawialnych źródłach energii oraz rozwiązaniach pro oszczędnościowych. Oczywiście duże znaczenie miało prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie energooszczędnego budynku.

Konstrukcja budynku została oparta na bazie pustaka z betonu komórkowego, pokryta dachówką ceramiczną, a całość została ocieplona styropianem o grubości 15 cm minimalizując straty ciepła. Budynek posiada duże powierzchnie przeszklone, gdzie zastosowano szyby o podwyższonej izolacyjności termicznej, znacznie ograniczające straty ciepła. Obiekt jest ogrzewany piecami gazowymi, a w celu zmniejszenia zużycia tego paliwa zainstalowano panele solarne do podgrzewania wody użytkowej.

Kolejne z proekologicznych rozwiązań zastosowanych w “Agronomówce” to zbiornik na deszczówkę. Zgromadzona w ten sposób woda jest wykorzystywana do spłukiwania toalet. Jak podkreśla osoba administrująca budynkiem – przez cztery lata użytkowania obiektu tylko dwa razy zaistniała konieczność aby uzupełnić system wodą pochodzącą z sieci wodociągowej.

Przy budynku zaprojektowano parking o powierzchni 1500 m2 dla potencjalnych klientów, z której woda opadowa przepływa przez separator a przefiltrowana odprowadzona jest do zbiornika otwartego celem odparowania.

Warto nadmienić, iż w bieżącym roku Gmina Iwkowa została skanalizowana, w wyniku czego budynek nasz został podłączony do gminnego systemu odprowadzania ścieków.

W obiekcie prowadzona jest działalność handlowa która generuje znaczne zapotrzebowanie na energię elektryczną (m.in. ze względu na chłodnie w dziale spożywczym). W celu zredukowania kosztów zdecydowano się na kolejne rozwiązanie w postaci montażu paneli fotowoltaicznych. System o mocy 12,5 kW został zainstalowany w lutym 2016 roku, co znacznie wpłynęło na ogólne zmniejszenie zużycia energii elektrycznej z sieci.

Wsparciem całego systemu jest centrala wentylacyjno-klimatyzacyjna, która pozwala w znaczący sposób wpłynąć na poprawę bilansu energetycznego budynku – poprzez zoptymalizowanie zużycia prądu i gazu do ogrzewania i chłodzenia oraz stwarza komfortowe warunki zarówno dla pracowników jak i klientów.

Podsumowując budynek energooszczędny powinien zużywać jak najmniej energii na codzienną eksploatację, tzn. oświetlenie, pracę urządzeń technicznych itp. Powinien zarazem przyczyniać się do redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery i w miarę możliwości wykorzystywać jak największy procent energii odnawialnej. Od kilku lat stawia się coraz mocniejszy nacisk na ekologiczny aspekt nie tylko większości produktów, z których korzystamy, ale też budownictwa. Ci, których nie porywają argumenty mówiące o ochronie środowiska, z pewnością przekonają korzyści finansowe oraz maksymalizacja komfortu i funkcjonalności budynku.


IB

blank

Podobne artykuły

Back to top button