ADV
ReligiaWiadomości
Trending

Figurka Jezuska wróciła do urzędu, a jego kradzież nie uraziła niczyich uczuć religijnych

Jak informuje Gazeta Wyborcza – przełożenie figurki Jezusa z szopki do huśtawki nie obraziło niczyich uczuć religijnych – stwierdziła prokuratura w Tarnowie i umorzyła śledztwo.

Przypomnijmy – w sobotę 7 stycznia 2023 r. szopka bożonarodzeniowa znajdująca się na rynku w Brzesku padła ofiarą wandali, którzy ukradli figurkę Jezuska. Swój łup porzucili 450 metrów na huśtawce w Ogródku Jordanowskim. Na porzuconą figurkę natknęli się mieszkańcy spacerujący w tym miejscu. Wg informacji, jakie udało się nam zebrać — była to nie pierwsza dewastacja szopki bożonarodzeniowej w Brzesku. Na zdjęciach widać było, że figurka była uszkodzona — m.in.: miała utrąconą lewą rękę, jednak nie wiadomo było czy to świeża sprawa, czy też efekt wcześniejszych uszkodzeń.

Początkowo część mieszkańców, która czuła się dotknięta aktem wandalizmu liczyła, że być może dzięki monitoringowi wizyjnemu, którym objęty jest brzeski rynek oraz Ogródek Jordanowski uda się ustalić sprawcę lub sprawców.

Jak podkreśla w swoim materiale Gazeta Wyborcza – sprawców do dziś nie udało się ustalić. Co więcej, jak się śledztwo w tej sprawie właśnie zostało niedawno umorzone z uwagi na brak znamion czynu zabronionego.

– To znaczy, że nie doszło w tym wypadku do obrazy uczuć religijnych. To był bardziej wybryk lub żart – powiedział w rozmowie z Gazetą Wyborczą prokurator Mieczysław Sienicki z Prokuratury Okręgowej w Tarnowie.

I wyjaśnia: – W toku postępowania została przesłuchana osoba, która ujawniła całe zdarzenie. Uznała ona, że nie obraziło to jej uczuć religijnych, stąd decyzja o umorzeniu.

Jak widać nikt w Brzesku i okolicy nie poczuł się urażony całym zdarzeniem, a skoro brak znamion czynu zabronionego, to sprawa została umorzona.

Na polecenie prokuratury policja nadal będzie prowadziła postępowanie w tej sprawie.

– Tu w rachubę może wchodzić jeszcze wykroczenie, dlatego na polecenie prokuratury policja we własnym zakresie będzie teraz prowadzić postępowanie w tej sprawie – dodaje w rozmowie z Gazeta Wyborczą prokurator Siennicki.

O całym zdarzeniu nasza redakcja napisała jako pierwsza. M.in. w materiałach:

Brzesko / Wandale ukradli Jezuska z szopki. Porzucili go w Ogródku Jordanowskim <==

Policja szuka wandali którzy ukradli figurkę Jezusa z szopki na rynku w Brzesku <==

Brzesko. Stanowisko duszpasterzy z parafii Św. Jakuba w sprawie profanacji szopki <==

foto: nadesłane przez czytelników – Tomasz / Klaudia

IB / Gazeta Wyborcza

Podobne artykuły

Back to top button