ADV
Kultura

Filmowy wieczór z dokumentem w Regionalnym Centrum Kulturalno Bibliotecznym / 24 listopada 2023 r.

Przegląd dokumentalnych materiałów filmowych, zrealizowanych przez marekkołdras.pl studio odbędzie się w piątek 24 listopada o godz. 18. Wydarzenie poprowadzi dziennikarka Dorota Kunc. Przedsięwzięcie odbywające się we współpracy z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną w Brzesku oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury zostanie zorganizowane w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku.

Wydarzenie na facebooku <==

Podczas imprezy pokazane zostaną:
„W kolii Anatolii” – filmowe odwiedziny w bogatej historycznie krainie rozciągającej się na tureckiej części półwyspu Azji Mniejszej od Wyżyny Ormiańskiej po równiny niegdysiejszej Mezopotamii. W Göbekli Tepe uważanym za najstarsze miejsce kultu stworzone przez człowieka poszukamy pierwszych śladów rolnictwa. Wsłuchamy się w taneczne modły derwiszy. Poszukamy zaginionych cywilizacji w wodach rozległego jak morze jeziora Wan. Odwiedzimy Ani – dawną ormiańską stolicę z ruinami średniowiecznego miasta, konkurującego niegdyś z Konstantynopolem i Bagdadem. Będziemy też w przedsionku Piekła i w Niebie. Tak nazywają się krasowe jaskinie, położone w pobliżu wybrzeża Morza Śródziemnego. Według greckiej mitologii tam Zeus uwięził Tytana, a miejscowy strumień ma być dopływem mitologicznego Styksu.

„100 lat Petersówki” – film pokazujący historię jednego z najbardziej charakterystycznych budynków w Brzesku. Kamienica zamieszkała już przez szóste pokolenie jednej rodziny miała zasłużonych mieszkańców. Jej fundatorem był późniejszy lekarz miejski Adam Peters. Historia jego związku z pierwszą żoną, którą porwał z domu rodzinnego, aby poślubić na froncie I wojny to prawdziwe love story. Materiał opowiada także o jego synu Jerzym Petersie. Był człowiekiem wielu talentów. Pracował jako aktor teatralny i oddawał się pasji, jaką było malarstwo. Ponadto zajmował się recenzowaniem spektakli, był też dziennikarzem. Pasję do animacji kultury odziedziczyła po nim córka Zuzanna Peters-Musiał. W swoim domu wśród wielu pamiątek rodzinnych powołała ona nieformalny salon artystyczny.

Marek Kołdras

blank

blank

Podobne artykuły

Back to top button