ADV
Wiadomości

Gmina Dębno / Obchody 81. rocznicy zbrodni katyńskiej

81 rocznica Zbrodni Katyńskiej przypadająca na dzień 13 kwietnia oraz 11 rocznica katastrofy w Smoleńsku z dnia 10 kwietnia 2010 r. To dwie ważne rocznice, których tegoroczne obchody organizowane są w cieniu pandemii.

9 kwietnia 2021 r. obok Publicznej Szkole Podstawowej im. Ks. Prałata Płk. Tadeusza Dłubacza w Sufczynie przy obelisku upamiętniającym zbrodnie popełnione na Polakach na Wschodzie odbyło się uroczyste złożenie kwiatów oraz zniczy. Wśród zgromadzonych znaleźli się Jacek Szklarz–Zastępca Wójta Gminy Dębno, Łukasz Przybyło–Dyrektor Dębińskiego Centrum Kultury, Urszula Sworst–Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sufczynie, Henryk Słomka-Narożański–Prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Tarnowie oraz rodzina Antoniego Rusina zamordowanego w 1940 roku.

– Po raz kolejny spotykamy się, aby uczcić pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej. Niestety okoliczności, w jakich przyszło nam żyć, nie pozwalają nam na uroczyste upamiętnienie tamtych wydarzeń.

Pomimo, iż spotykamy się dzisiaj w nielicznym gronie, pragniemy oddać hołd pomordowanym i wspólnie pomodlić się za nich, z nadzieją, że 82 rocznica będzie miała już normalny, uroczysty charakter, a my licznie zgromadzimy się przed pomnikiem, odśpiewując hymn Polski.

Pamięć o zbrodni katyńskiej oraz ciągłe o niej przypominanie jest naszym obowiązkiem. Bowiem to ona pozwala nam dokumentować historię i uczyć następne pokolenia – mówił w imieniu wójta gminy Dębno Wiesława Kozłowskiego, podczas uroczystości Jacek Szklarz, zastępca wójta.

Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach od dokonania mordu, tj. 13 kwietnia 1990 roku.

10 kwietnia 2021 r. przypada rocznica katastrofy w Smoleńsku. 11 lat temu w katastrofie samolotu Tu-154 wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Galeria zdjęć <==

gminadebno.pl

Podobne artykuły

Back to top button