ADV
Powiat TarnowskiWiadomości
Trending

Gmina Zakliczyn / Słup linii wysokiego napięcia omal nie runął do Dunajca / 16 października 2020 r.

W piątek 16 października 2020 r. w godzinach porannych w miejscowości Roztoka (Gmina Zakliczyn) doszło do podmycia fundamentów słupa linii wysokiego napięcia linii 110kV relacji Tarnów – Olszyny – Rożnów. Uszkodzony słup znajdował się w międzywalu na prawym brzegu Dunajca. O całym zdarzeniu poinformowani zostali strażacy z OSP Zakliczyn.

Z powodu intensywnych opadów deszczu jakie mialy miejsce w ostatnich dniach – od 13 do 15 października stan Dunajca w tym miejscu przekraczał stan ostrzegawczy (wskazania dla wodowskazu w Czchowie), dopiero w czwartek rano obniżył się do stanu wysokiego. Takie wahania poziomu wody mogły doprowadzić do podmycia fundamentów słupa i efekcie do jego niebezpiecznego pochylenia.

O godzinie 8:05 Stanowisko Kierowania Komendy Miejskiej w Tarnowie skierowało zastęp z OSP Zakliczyn do Roztoki w rejon żwirowni, gdzie jak się okazało zwisają linie energetyczne oraz w wyniku zwarcia zaczęło palić się drzewo.

– Po dotarciu w miejsce przekroczenia rzeki Dunajec linią napowietrzną wysokiego napięcia spotykamy zespół Pogotowia Energetycznego firmy Tauron. Obserwujemy pochylony słup wysokiego napięcia linii Rożnów – Tarnów, gdzie wyładowania energetyczne powodują zapalenie się okolicznego drzewa i w ostateczności „wybuch” łuku energetycznego w wyniku uziemienia. Po informacji o wyłączeniu napięcia, sprawdzamy teren w poszukiwaniu pozostałości po ogniskach pożaru, ostatecznie przekazujemy rejon do zabezpieczenia zarządcy linii energetycznej – relacjonują na swoim profilu strażacy z OSP Zakliczyn.

W wyniku awarii spora część gminy Zakliczyn aż do uruchomienia zasilania awaryjnego pozostawała bez dostępu do energii elektrycznej.

 


foto OSP Zakliczyn
IB

edit: INFORMACJA!
Otrzymujemy sygnały od mieszkańców o pochylonym słupie. Prosimy zachować spokój, właściciel (Tauron…

Opublikowany przez OSP Zakliczyn Piątek, 16 października 2020

Podobne artykuły

One Comment

Back to top button