Powiat TarnowskiWiadomości
Trending

Gmina Zakliczyn / Słup linii wysokiego napięcia omal nie runął do Dunajca / 16 października 2020 r.

W piątek 16 października 2020 r. w godzinach porannych w miejscowości Roztoka (Gmina Zakliczyn) doszło do podmycia fundamentów słupa linii wysokiego napięcia linii 110kV relacji Tarnów – Olszyny – Rożnów. Uszkodzony słup znajdował się w międzywalu na prawym brzegu Dunajca. O całym zdarzeniu poinformowani zostali strażacy z OSP Zakliczyn.

Z powodu intensywnych opadów deszczu jakie mialy miejsce w ostatnich dniach – od 13 do 15 października stan Dunajca w tym miejscu przekraczał stan ostrzegawczy (wskazania dla wodowskazu w Czchowie), dopiero w czwartek rano obniżył się do stanu wysokiego. Takie wahania poziomu wody mogły doprowadzić do podmycia fundamentów słupa i efekcie do jego niebezpiecznego pochylenia.

O godzinie 8:05 Stanowisko Kierowania Komendy Miejskiej w Tarnowie skierowało zastęp z OSP Zakliczyn do Roztoki w rejon żwirowni, gdzie jak się okazało zwisają linie energetyczne oraz w wyniku zwarcia zaczęło palić się drzewo.

– Po dotarciu w miejsce przekroczenia rzeki Dunajec linią napowietrzną wysokiego napięcia spotykamy zespół Pogotowia Energetycznego firmy Tauron. Obserwujemy pochylony słup wysokiego napięcia linii Rożnów – Tarnów, gdzie wyładowania energetyczne powodują zapalenie się okolicznego drzewa i w ostateczności „wybuch” łuku energetycznego w wyniku uziemienia. Po informacji o wyłączeniu napięcia, sprawdzamy teren w poszukiwaniu pozostałości po ogniskach pożaru, ostatecznie przekazujemy rejon do zabezpieczenia zarządcy linii energetycznej – relacjonują na swoim profilu strażacy z OSP Zakliczyn.

W wyniku awarii spora część gminy Zakliczyn aż do uruchomienia zasilania awaryjnego pozostawała bez dostępu do energii elektrycznej.

 


foto OSP Zakliczyn
IB

edit: INFORMACJA!
Otrzymujemy sygnały od mieszkańców o pochylonym słupie. Prosimy zachować spokój, właściciel (Tauron…

Opublikowany przez OSP Zakliczyn Piątek, 16 października 2020

Pokaż więcej

Podobne artykuły

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast